Скільки коштів потрібно для відновлення української освіти: Світовий Банк

Скільки коштів потрібно для відновлення української освіти: Світовий Банк - INFBusiness

Freepik

Скільки грошей потребує Україна для відбудови? Яких втрат зазнала українська освіта та як слід підійти до її відновлення? Може варто зосередити усі зусилля на відбудові шкіл? Про все це йдеться у звіті Світового банку «Третя швидка оцінка завданої шкоди та потреб на відновлення України» (RDNA3), який презентували днями. Ми зібрали в матеріалі головні прогнози експертів.

Про майбутнє почали дбати ще у березні 2022-го  

Війна продовжує нести руйнування та смерті, псувати долі людей. Але вже нині час думати про майбутнє.  

Аналізувати те, як війна впливає на життя українців та що потрібно для відбудови країни, розпочали незадовго після 24 лютого 2022 року. У вересні 2022 року Світовий банк та Уряд України, служби ЄС та ООН  вже оприлюднили перший аналогічний звіт RDNA. Це міжнародно схвалена методологія, що забезпечує оперативне, послідовне та прозоре міжгалузеве оцінювання завданої шкоди. Нині дані оновлені, вони охоплюють період з лютого 2022 по грудень 2023. Якщо у першому звіті акцент був на безпеці та відбудові, надалі він змістився на оновленні, післявоєнному розвитку. Реконструкції заплановані за принципом «build back better»: наприклад, планують зводити не аналог зруйнованої будівлі, а сучасне приміщення, яке відповідає останнім вимогам. Або ж відновлення певної системи відбувається одночасно з її удосконаленням.

У звіті йдеться не лише про термінові витрати, а й про фінансування на середньо- та довгострокові перспективи.

Якщо сприймати завдані нам ворогами збитки лише як поразку, нестачу, після перемоги буде складно. Але якщо підходити до викликів як до можливості, хоча й внаслідок трагічних подій, Україна має шанс оновитися та може сподіватися на повоєнне зростання. 

Загальні потреби України натепер оцінили у 486 млрд доларів. Саме стільки потрібно на відновлення протягом 10 років. Прямі збитки, що завдані Україні, сягнули 152 млрд доларів.

Скільки коштів потрібно для відновлення української освіти: Світовий Банк - INFBusiness

Оцінка загальних збитків, завданих Україні в період з 24.02.2022 по 31.12.2023: 152 млрд доларів
Джерело: Звіт RDNA3

У звіті проаналізували різноманітні галузі, зокрема, освіту. Цифри, які стосуються додаткових збитків у майбутньому, розраховані за умови, що ситуація більше не погіршується. Але оскільки війна триває, збитки, звісно, будуть зростати, тож із часом дані ще раз оновлять.  

Постраждало 1888 шкіл

Від початку війни 13% освітньої інфраструктури було пошкоджені або знищені війною, що становить збитків приблизно на 5,6 мільярда доларів США. Пошкоджені 3583 освітніх закладів, а 394 зовсім зруйновані. Найбільше серед закладів освіти постраждало шкіл — 1888.

Заклади дошкільної освіти, які потребують відновлення, теж становлять проблему. Пошкоджені або зруйновані школи одразу ж починають працювати онлайн, а ось руйнування дитячого садочка часто призводить до припинення послуг дошкільного закладу освіти. Це ускладнює життєву ситуацію батьків, якім треба доглядати за дітьми. Якщо тати й мами не знаходять варіантів (наприклад, няню), це обмежує здатність працювати для одного з батьків. 

Найбільше пошкоджених закладів освіти на Сході та Півдні України: від 35% до 69% навчальних закладів Донецької, Харківської, Херсонської та Луганської областей були пошкоджені або знищені. Ці оцінки не враховують знищення навчального обладнання (наприклад, шкільні меблі, підручники, комп’ютери тощо), тобто вартість збитків ймовірно вища.

Які сили вже залучені?

Які ресурси для відновлення освіти зараз наявні? Нині найсуттєвіші інвестиції від бізнесу, недержавних організацій, закордонних партнерів спрямовані на райони, що  постраждали найбільше, але потреби у Донецькій, Харківській та Херсонській областях значно перевищують надходження. Допомога складається з підтримки психічного здоров’я учнів та вчителів, надання їм навчальних матеріалів, безоплатних можливостей наздогнати прогалини у знаннях.

МОН займається загальним відновленням освіти, рестартом НУШ та цільовою фінансовою підтримкою регіонів на створення укриттів і придбання шкільних автобусів.

Місцеві органи влади є ключовими рушійними силами процесу відновлення. Органи місцевого самоврядування активно реконструюють школи, дошкільні та інші заклади освіти. З січня 2023 року частка закладів освіти з укриттями зросла з 68% до 80%. Завдяки цьому кількість шкіл, що перейшли на очне навчання з дистанційного, зросла з 25% до 57%. Оскільки школи відновлюють очну роботу, лише якщо мають укриття, де можна розмістити всіх учнів і вчителів під час повітряної тривоги, все ще залишаються такі, які не здатні проводити очне навчання. Крім того, школи прифронтової зони не здатні це робити з безпекових причин. 

Те, що не одразу побачиш

Війна вже спричинила економічні, навчальні та дослідницькі збитки, які, за оцінками, становлять 6,9 млрд доларів США. Поєднання онлайн-навчання, хронічного стресу та психологічних травм у частини дітей призводить до значних освітніх втрат. Їх можна оцінити у 5,5 млрд доларів США, які нинішні школярі недоотримають протягом трудового життя. Отже, ця сума зростатиме і призведе до додаткових мільярдів втрат вже поза тим періодом, який є у фокусі RDNA3.

Збитки включають зменшення обігу приватного сектора, зниження оплати за навчання, видатки та додаткові витрати шкіл, які використовуються як притулки для внутрішньо переміщених осіб. Також з’являються додаткові витрати на демонтаж та вивезення сміття пошкоджених шкіл, дитсадків, закладів вищої освіти.

Що потрібно для довготермінового відновлення?

Потреби, пов’язані з реконструкцією інфраструктури та відновленням якісної очної освіти, оцінюються в 13,9 млрд доларів США на період 2024–2033 роки. Зокрема, відновлення закладів освіти протягом десяти років коштуватиме 9,8 мільярда доларів США.

Скільки коштів потрібно для відновлення української освіти: Світовий Банк - INFBusiness

Загальні потреби у відновленні та реконструкції (млн. дол. США) станом на 31 грудня 2023 р. Джерело: Звіт RDNA3

Відновлені школи та дитсадки мають відповідати останнім стандартам безпеки, екології та якості, встановлених урядом України. У них мають бути інноваційні підходи до навчання, для чого необхідно створити відповідне шкільне середовище, та враховані демографічні моделі.  

Витрати на відновлення надання освітніх послуг оцінюють у 4,1 мільярда доларів США. Більшість грошей потрібно на будівництво укриттів та на тимчасові заходи для забезпечення доступу до освіти, наприклад, шкільний транспорт, освітні хаби, гаджети для дистанційного навчання. Також у пріоритеті — гнучкі програми надолуження та психосоціальна підтримка учнів.

Експерти радять не зосереджуватися лише на відбудові та інших, так би мовити, матеріальних справах, а поставити також на перше місце рестарт НУШ. Це має покращити освітній сектор і дозволити швидко реагувати на потреби післявоєнного господарства.

Що у пріоритеті цьогоріч?

Прогнозована потреба освіти в інвестиціях на 2024 рік — 1,2 мільярда доларів США.

Скільки коштів потрібно для відновлення української освіти: Світовий Банк - INFBusiness

Прогнози щодо відновлення та реконструкції на 2024 рік (млн. дол. США) Джерело: Звіт RDNA3 

Підтримуючи освіту, Україна інвестує в добробут і розвиток майбутніх поколінь, озброюючи їх знаннями, навичками та створюючи сприятливе середовище, яке необхідно відновити після війни. На ці потреби у державному бюджеті України на 2024 рік було виділено 280,3 мільйона доларів США. З бюджетів громад також передбачене фінансування.

Важливе значення для стійкості системи української освіти має поєднання у 2024 році практичних зусиль (наприклад, по відновленню будівель) та освітніх реформ, правильної освітньої політики. Освіта відіграє вирішальну роль у сприянні економічному відновленню та переведенню України на прискорений шлях розвитку. Не лише задовольняти нагальні потреби, але й працювати на перспективу, щоб ефективно усунути довгостроковий вплив війни.

Коли йдеться про освітні втрати, треба зосередитися на додатковій підтримці дівчат, адже дослідження довели: вплив війни на освіту найбільшим тягарем лягає на їхні плечі. А також особливої уваги потребують учні сільських шкіл (розрив з однолітками з міст значно посилився та сягає 4,5 роки) та діти з сімей, що потрапили у важкі життєві обставини. Людський капітал має стати ключовим рушієм відновлення країни. Тож компетенції кожного учня – це внесок у майбутнє.

Експерти визначили чотири пріоритети 2024 року, які будуть реалізовані спільно МОН, органами місцевого самоврядування та партнерами:

  • Реконструювати пошкоджені заклади освіти відповідно до демографічних прогнозів;
  • Забезпечити доступ кожній дитині до освіти, збудувати та реконструювати укриття, організувати шкільний транспорт, забезпечити якісне онлайн навчання;
  • Забезпечити надання якісної освіти та продовження реформи НУШ;
  • Надолужувати освітні втрати та пропрацьовувати психологічні травми учнів;

Що ще планують проаналізувати у наступному дослідженні?

  • Оцінити впливу війни на ранній розвиток дітей та працю вихователів. Надати рекомендації щодо роботи дошкільних закладів освіти та альтернативних форм дошкільної освіти та догляду.
  • Зібрати дані про всі ініціативи з реконструкції закладів освіти та визначити потреби в першочерговій реконструкції та оптимізації.
  • Оцінити довгостроковий вплив на людський капітал, спричинений війною, виїздом людей за межі України та зниженням народжуваності. 

Поділитися цією статтею

Источник: www.osvitoria.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *