Урок про Різдво, добро да дитинство: Вчительський конструктор

Урок про Різдво, добро да дитинство: Вчительський конструктор - INFBusiness

Image by Freepik

Зимові свята завжди наповнюють нас теплом та радістю. Особливо важливо зберегти цю атмосферу для дітей навіть попри складні зовнішні обставини. Саме тому як подарунок до зимових свят команда Освіторія.Медіа спільно з фіналістом Global Teacher Prize Ukraine 2020 Андрієм Олійником та компанією Wacom розробила унікальний вчительський конструктор. В його основі — легендарна «Різдвяна пісня в прозі» Чарльза Діккенса, яка вже стала невід’ємною частиною зимових святкувань. Конструктор можна використати як перед зимовими канікулами, так і під час будь-якого зимового свята у середній школі. Цей урок-казка запам’ятається дітям на увесь рік!

План уроку 

Тема: Чарльз Діккенс (1812–1870) «Різдвяна пісня в прозі». Подорож у часі й просторі Скруджа. Спільне в дитинстві автора та головного героя. Динаміка образу Скруджа, причини його духовного переродження.

  Мета:

 • навчальна: познайомити учнів із головними віхами життя і творчості письменника, особливостями його світогляду та дослідити фактори, що мали вплив на формування його особистості і творчість; навчати вміння аналізувати зміст художнього твору, визначати ключові моменти сюжету повісті Ч. Дікенса «Різдвяна пісня в прозі», простежувати динаміку образу Скруджа
 • розвивальна: розвивати критичне мислення, культуру мовлення учнів; словниковий запас школярів, навички мовлення; формувати навички спілкування в колективі та роботи з текстами;
 • виховна: виховувати у школярів естетичні смаки та гуманні цінності: людяність, доброту, милосердя; виховувати читацькі інтереси учнів; розширювати кругозір школярів.

Для створення атмосфери під час уроку радимо ввімкнути різдвяні мелодії. Перед уроком дати дітям завдання ознайомитись з повістю «Різдвяна пісня в Прозі» також дати посилання на мультфільм.

Хід уроку

🔸 Емоційне налаштування на урок

Використовуючи планшет Wacom, запропонувати учням визначити свій настрій та очікування від уроку. Для цього в нагоді стане програма Collaboard.Щоб вправа пройшла успішно, вчителю можна приготувати кілька картинок, завантажити їх у програму, розмістити це в будь-якій частині екрану та дати можливість учням обрати.

Якщо в когось настрій поганий, можна домовитися, що сьогодні ви всі разом зробите все можливе, щоб настрій у всіх був гарний.

Урок про Різдво, добро да дитинство: Вчительський конструктор - INFBusiness

Урок про Різдво, добро да дитинство: Вчительський конструктор - INFBusiness

Урок про Різдво, добро да дитинство: Вчительський конструктор - INFBusiness

Урок про Різдво, добро да дитинство: Вчительський конструктор - INFBusiness

Урок про Різдво, добро да дитинство: Вчительський конструктор - INFBusiness

Урок про Різдво, добро да дитинство: Вчительський конструктор - INFBusiness

🔸 Перехід до теми уроку

Перш ніж оголосити тему уроку, дайте учням можливість створити асоціативний ряд до слів «дитинство», «Різдво». Для цього клас можна об’єднати в дві групи і розподілити між ними це завдання.

Гарним інструментом в організації цієї роботи буде саме планшет Wacom та програма Limnu (використання двох картинок чи відеоанімацій на вибір учителя). Або ж прямо під час уроку запропонувати учням кілька варіантів та обрати разом з ними.

Використовуючи планшет, діти за допомогою пера записують чи замальовують свої асоціації. Або ж учитель сам записує асоціації дітей на інтерактивній дошці.

Після закінчення цієї вправи учитель пропонує учням дати відповідь на запитання:

Які емоції ви відчували, коли побачили ці картинки? (Діти можуть їх озвучити, або ж намалювати за допомогою пера та планшету Wacom в програмі Limnu. Зважаючи на те, що учні повинні розвивати культуру мовлення та словниковий запас, націлити увагу учнів саме на усні відповіді.

Урок про Різдво, добро да дитинство: Вчительський конструктор - INFBusiness

Урок про Різдво, добро да дитинство: Вчительський конструктор - INFBusiness

🔸 Знайомство з біографією автора

6 клас

Для знайомства з біографією автора можна використати найзручніші інструменти для вчителя. Все залежить від того, що краще сприймає клас. Радимо використовувати презентацію з біографією, цікаві факти з життя письменника, фото, картки, відеофрагменти в ТікТок. Ось кілька варіантів на вибір учителя:

Урок про Різдво, добро да дитинство: Вчительський конструктор - INFBusiness

Завантажити презентацію

Під час знайомства учнів із презентацією, можна запропонувати також використати планшет Wacom, додатки Explain Everything, Pear Deck, Kami. Діти можуть робити замальовки, вчитель може використати техніку скетчингу, демонструючи це на дошці або телевізорі. Діти можуть робити особисті замальовки в зошиті чи планшеті. Також можна створити ментальну карту за біографією Чарльза Діккенса.

Урок про Різдво, добро да дитинство: Вчительський конструктор - INFBusiness

Варто звернути особливу увагу учнів на дитячі роки письменника. Логічно поставити дітям усні запитання:

 • Чому дитинство Діккенса було важким?

 • Як до письменника ставилася його мати?

 • У чому полягала суть образи автора на батьків?

 • Що змусило Чарльза Діккенса піти працювати в дитинстві?

 • Ким працював Чарльз у дитинстві?

 • Скільки дітей було в родині Діккенсів?

 • Чи було системним навчання Чарльза Діккенса в дитинстві?

 • Де навчався Чарльз?

 • Чим захоплювався Чарльз Діккенс?

7 клас

У 7 класі більшу увагу приділити навчанню автора та його захопленням. Для цього можна зупинитися на окремих навчальних закладах, де здобував освіту Ч. Діккенс. Кілька слів розповісти про кожен навчальний заклад. Оскільки про Чатемську школу відомостей не багато, то можна продемонструвати учням фото школи та зупинитися на Вільямі Джілсі, який прищепив Чарльзу любов до літератури та книг.

Важливо з дітьми аналізувати етапи навчання Чарльза та дати можливість дітям самостійно знайти причини його несистематичного навчання.

Для цього можна дати дітям завдання самостійно під час уроку знайти у відкритих джерелах в мережі інтернет факти про навчання автора та його захоплення та створити інтерактивний лепбук в одному або кількох запропонованих вище додатках. Не обмежуйте дітей суворими правилами створення лепбуку, дайте їм свободу творчості.

Ще одним з варіантів може бути літературна вікторина, де вчитель обере запитання, пов’язані саме з цими етапами життя автора. Питання-відповідь є завжди актуальним методом, хоч і не новим. Тут можна прикрасити цей метод фішками-бонусами, які вчитель вигадає сам. Також за допомогою додатків Wacom можна зробити невеличку нарізку з фото-відеофрагментів, які продемонструють саме цей етап життя автора.

8 клас

Тут варто зупинитися на професійній діяльності автора. Оскільки він з дитинства працював, то важливо проаналізувати кожне з місць роботи автора. В усній бесіді з учнями з’ясуйте причини, через які автор був вимушений почати працювати ще в дитинстві. Запитайте думки дітей щодо їхнього ставлення до цього: вони будуть різними, тож важливо закцентувати увагу на плюралізмі думок.

Аби уроку додати цікавого, можна податися у віртуальну подорож до Лондона: можливо хтось із учнів там бував і може розповісти про місто, за допомогою звичайних гугл-карт можна знайти будинок Чарльза Діккенса та тематичний парк «Світ Діккенса» 

Відкрити Google-карти

Спираючись на місця роботи автора, можна створити ментальну карту. Важливо підкреслити унікальність автора та його різнобічність. Наголосити: незважаючи на важку долю, він був успішною людиною. Але у чому саме полягав його успіх? Через які випробування він пройшов, перш ніж стати успішним? Дітям бажано навести конкретні факти, які будуть підтверджувати успіх автора. Оскільки загальну біографію діти вивчали в 6,7 класах, ці моменти вони повинні пам’ятати. Завдання вчителя — коротенько нагадати їм про це.

9 клас

Тут варто зупинитися на особистому житті автора, бо воно було дійсно дуже цікавим, хоч і не дуже щасливим. Особливу увагу приділити дружині та її сестрам, відносинам між сестрами. Також важливим моментом є саме ставлення Чарльза до жінок.

  Що для нього було головним у шлюбі?

Також важливо проаналізувати ситуацію з першим коханням автора. Для аналізу можна використати фото самої дівчини та фото емоції Чарльза. Дітям поставити запитання:

  Чому Чарльз зробив все, щоб ця зустріч була останньою? Чи можемо ми стверджувати, що дівчина кохала Чарльза?

Щоб нагадати дітям факти з сімейного життя автора, радимо використати метод гронування. Із планшетом Wacom це зробити буде значно легше. Ставте дітям запитання, спонукайте їх робити короткі записи чи замальовки, хай спробують також метод скетчингу.

  Далі клас можна обʼєднати в групи з різними назвами:

«Дослідники таємного кохання автора»: ця група повинна зʼясувати про таємні закоханості Діккенса. Тут безліч драматичних подій: яка з сестер пожертвувала власним особистим життям, надавши перевагу Чарльзу? За яких обставин Чарльз потрапив у катастрофу на потязі та хто був із ним поруч?

«Дослідники сімейного життя автора»: цій групі варто дати завдання дослідити сімейне життя, запропонувати учням створити міні-презентацію в Canvi чи будь-якому іншому інструменті з ілюстраціями та посиланнями. Для цього вчителю варто вказати дітям, які саме матеріали варто використовувати. В презентації учні повинні окреслити тему розлучення автора, причини, що призвели до цього.

«Дослідники етапів творчості»: цій групі дати завдання дослідити етапи розвитку творчості автора. Зупинитися на більш відомих його творах та окреслити провідні теми, які автор зачіпає в своїх творах.

Якщо під час уроку діти не встигнуть виконати ці завдання, можна спонукати їх створити пост в соціальних мережах чи записати коротеньке відео в ТікТок з елементами презентації та власними думками з приводу зазначеної теми.

Окремим завданням може бути таке: створити сторінку Чарльза Діккенса в соціальних мережах, дати посилання на неї вчителю, наповнити її кількома дописами. Або ж замалювати цю сторінку в зошиті.

🔸 Перехід до знайомства з повістю

Перш ніж розпочати роботу з повістю, варто запропонувати учням переглянути буктрейлер до твору. Тут в нагоді буде планшет Wacom. Можна використати вже готові буктрейлери або ж створити самостійно.

  Після перегляду запитайте в учнів:

На вашу думку, чи є зв’язок між життям автора твору та життям головного героя повісті? Попросіть дітей обґрунтувати свою думку.

     🔸 Створення загального образу Скруджа

  Тепер запропонуйте дітям заповнити такі роздруковані картки:

Урок про Різдво, добро да дитинство: Вчительський конструктор - INFBusiness

Завантажити картку

     🔸 Знайомство з трьома привидами

Для знайомства з привидами можна використати запропоновані картки. Чудовим інструментом для цієї роботи буде саме планшет Wacom та програма Limnu. Завантажуємо картки в додаток і починаємо писати прямо на картках разом з учнями. Це завдання не повинно бути самостійним. Даємо можливість учням висловлювати власні думки, відповідно до них робимо записи.

Урок про Різдво, добро да дитинство: Вчительський конструктор - INFBusiness

Завантажити картку

Урок про Різдво, добро да дитинство: Вчительський конструктор - INFBusiness

Завантажити картку

Урок про Різдво, добро да дитинство: Вчительський конструктор - INFBusiness

Завантажити картку

У вчителя є можливість об’єднати клас у три групи та дати можливість учням попрацювати самостійно в групах. Після завершення цієї роботи групи повинні представити кожного з привидів.

Урок про Різдво, добро да дитинство: Вчительський конструктор - INFBusiness

Далі вчителю варто зупинитися на привиді, який показав Скруджеві його дитячі роки. Поставити дітям кілька запитань:

 • Що відчув Скрудж, коли побачив себе маленьким?
 • Яким він був в дитинстві?
 • Чи були у Скруджа друзі?

Попросіть учнів зачитати фрагмент повісті, де описуються дитячі роки головного героя. Також логічним тут є порівняння дитячих років письменника з дитячими роками головного героя повісті. Для цього можна використати метод для розвитку критичного мислення «Коло Вена». Використовуючи планшет, намалюйте два кола та заповніть їх разом із дітьми.

Урок про Різдво, добро да дитинство: Вчительський конструктор - INFBusiness

Використовуючи метод гронування, можна проаналізувати зміни, що відбулися зі Скруджем: «Скрудж до подорожі» і «Скрудж після подорожі». Це завдання можна виконувати разом з учнями використовуючи планшет Wacom, у додатках, які були запропоновані вище.

Урок про Різдво, добро да дитинство: Вчительський конструктор - INFBusiness

  Після виконання завдань поставте дітям кілька усних запитань:

 • Чи зустрічаються в повісті герої-діти? Яка їхня роль?
 • Чи впливають дитячі роки на формування дорослої особистості? Доведіть свою думку на прикладі повісті.
 • Що стало причиною переродження Скруджа?

7 клас

Повторюючи повість з 7 класом, варто зупинитися на наступних аспектах повісті:

 • Чи представлено в повісті фрагмент навчання головного героя?
 • Як автор окреслює дітей та їхні захоплення в повісті. Що роблять діти? Чи можемо ми сказати, що вони щасливі?
 • Приділіть увагу уявній картинці місця подій. Детальніше на цьому зупиніться. Поставити дітям кілька запитань: які кольори найбільше у них асоціюються з подіями твору? Після цього продемонструйте учням фрагменти з екранізації твору. Екранізацій є кілька, тому тут можна створити інтерактивну вікторину з фрагментами повісті, роблячи акцент на подіях, які демонструються, та на місці подій, традиціях, які представлені.

Працюючи з 7 класом, вчитель може використовувати різні методи взаємодії з учнями. Можна використати картки представлені для 6 класу, але тільки для оновлення спогадів щодо твору.

Під час уроку дайте дітям можливість власного авторства. Разом із ними створіть маленький фрагмент навчання головного героя, продумайте події, які б змінили головного героя. Також можна розіграти фрагменти повісті, обʼєднуючи клас в групи.

Ще одним із завдань можна використати завчасно підготовлені інтерактивні пазли, на зворотному боці яких будуть запитання за змістом повісті.

8 клас

Тут важливо дослідити тему цілісності головного героя. Його професію, роботу, ставлення до людей. Для цього варто на початку уроку дітям продемонструвати фрагмент початку мультфільму, його ставлення до підлеглих.

Запитайте в дітей, які емоції в них викликає Скрудж? Що на їхню думку стало причиною саме такого ставлення до оточення? Чому він ненавидів Різдво? Важливо зупинитися на його вчинку, коли він побачив свого мертвого друга в труні, та з очей забрав монетки: про що це свідчить? Яка риса характеру переважає, коли він робить цей вчинок?

Працюючи з 8 класом, можна створити літературне засідання за аналізом твору, розподілити клас за ролями.

9 клас

У цьому класі варто приділити увагу родинним відносинам головного героя, зупинитися на його коханні. Окреслити елементи духу Різдва. Детально опрацювати ситуацію з родиною племінника, з родиною його підлеглих.

Тут варто акцентувати увагу на другому та третьому привиді. Зупиніться на емоціях головного героя, проаналізуйте, що саме привиди намагалися показати головному герою, яка у них була мета.

Працюючи з дев’ятикласниками особливу увагу приділити саме аналізу вчинків головного героя. Обовʼязково дайте дітям час висловити своє ставлення до головного героя: виправдовують вони його чи засуджують?

Окрему увагу приділіть порівняльній характеристиці Чарльза Діккенса та Скруджа. Дітям необхідно окреслити спільне та відмінне: зʼясувати, чи додав автор у портрет героя фрагменти з власного життя? Якщо так, то які саме? Зробіть цей урок розмовним та аналітичним.

Закінчення уроку. Рефлексія

Використовуючи планшет Wacom, учитель може запропонувати дітям намалювати свій настрій зараз, як варіант описати його та представити класові. Повернутись до тих учнів, які на початку уроку були незадоволені. Запитати, чи покращився їхній настрій?

Далі можна запропонувати учням пройти коротке тестування по уроку. Кілька запитань на вибір вчителя. Використати доступні платформи чи додаток Pear Deck. Ця робота не повинна бути самостійною. Бажано вивести демонстрацію екрану на дошку чи телевізор, щоб учні бачили питання наочно. 

Урок про Різдво, добро да дитинство: Вчительський конструктор - INFBusiness

Також можна запропонувати учням намалювати будь-якого героя повісті та попросити їх обґрунтувати, чому саме цього героя зобразили? Якими якостями учень наділив героя? Якості можуть бути будь-які, але бажано спиратися саме на повість.

Як домашнє завдання, можна запропонувати дітям створити комікс до повісті або переробити повість, так як хотілося б учням та стати авторами «Різдвяної пісні в прозі 2».

Працюючи з цією темою, можна запропонувати учням створити цілий довготривалий проєкт, який буде тривати протягом 6,7,8,9 класів. На кожен клас розподілити тематику і досліджувати вчинки автора, вчинки головного героя та порівнювати їх.

Дізнатись більше про Wacom

В уроці використано матеріали: Освіторія медіа, К. Богач, І. Желіховської, О.Залізницької.

Поділитися цією статтею

Источник: www.osvitoria.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *