Суперсили українських вчителів: 5 підказок, щоб все встигати — журнал | «Освіторія»

Суперсили українських вчителів: 5 підказок, щоб все встигати — журнал | «Освіторія» - INFBusiness

В умовах війни вчителі — справжні супергерої. Вони з дітьми і на уроках, і в укритті, і на зв’язку онлайн. Щоб допомогти педагогам все встигати, ми зібрали 5 підказок, що допоможуть з підготовкою до уроків, навчанням та підтримкою учнів. Тут знайдете ідеї для обговорень, ігри, подкасти та зручні платформи для вчителя.

10 запитань, які врятують будь-який урок

Ми попросили ChatGPT придумати креативні запитання для дискусій на уроці. Ось, які теми для розвитку критичного мислення він запропонував:

 • Якби ви могли подорожувати в часі, в яку епоху ви б хотіли потрапити та чому?
 • Якби тварини могли говорити, якій тварині першій ви б поставили запитання? Що саме ви б запитали?
 • Якби ви могли змінити одне правило в школі, яке б ви обрали?
 • Яка найважливіша річ, якої вас навчили ваші батьки або опікуни?
 • Якби ви мали суперсилу, якою б вона була? Як би ви її використали?
 • Що, на вашу думку, буде найбільшою проблемою для нашого покоління у майбутньому? Як її можна розв’язати?
 • Якби ви могли створити ідеальний світ, якими були б його основні правила?
 • Чи вважаєте ви, що машини або роботи можуть мати почуття або емоції? Аргументуйте свою думку.
 • Якби ви могли придумати новий шкільний предмет, що б ви додали до програми?
 • Що означає бути щасливим? Чи можливо навчити людину бути щасливою?

3 вправи, щоб зняти напругу після повітряної тривоги

via GIPHY

«Пульт управління»

Для цієї гри потрібно намалювати фломастером або уявити «кнопку гучності» на подушечках пальців дитини. Наприклад, на вказівному пальчику червоним кольором поставте крапку — «голосніше», на безіменному — синім кольором — «тихіше».

Далі запропонуйте дитині сказати якесь слово, наприклад, «мама», або назвати своє ім’я і натискати кілька разів на пальчик. Дитина має промовити його залежно від «кнопки» і кількості натискань «голосніше» — «тихіше».

Запропонуйте використовувати слова, що викликають позитивні яскраві асоціації. Необхідно довести промовляння слова до найбільшої гучності, а потім зупинитися на потрібній. Коли дитина знову буде говорити голосніше, посміхаючись торкайтеся її «кнопки». Або можете просити, щоб вона сама доторкнулася.

via GIPHY

«Видихнути хмару»

Запропонуйте дітям уявити, що вони видихають хмару зі звуком. Можна з «грозою» та «блискавкою». На вдиху дітям потрібно розкрити руки, щоб показати, якою великою є хмара. На видиху — видати звук та звести руки, зменшуючи розмір хмари, аж поки долоні в кінці не з’єднаються. Можна супроводжувати видих тупотінням ніг.

via GIPHY

«Собаки»

За умовами гри дітям спершу потрібно уявити себе добрими песиками, які радісно махають хвостиками. Потім перетворитися на злих собак, які гарчать одне на одного. А потім знову стати добрими собаками, які принюхуються, знайомлячись.

Більше ігор для розбурхування позитивних емоцій можна знайти тут.

Більше вправ для вивільнення агресії та зняття стресу можна знайти тут.

3 гри і для укриття, і для класу

«Від наскельного малюнка до iPhone13»

Учитель або охочий учень створюєте малюнок, не показуючи його іншим. Потім усі діти стають чи сідають спиною одне до одного. Автори зображень демонструють їх тим, хто першими сидять спиною. Завдання тих, хто побачив оригінальне зображення, — відтворити його рухами по спині учасників перед ними. Таким чином, кожна дитина відтворює той малюнок, що намалювала на її спині попередня дитина.

У результаті остання дитина має відтворити на папері зображення, яке вона відчула на спині. У кінці діти порівнюють перше зображення з фінальним, що пройшло безліч модифікацій. У цей момент і діти, і вчителі зазвичай починають реготати!

Якщо у класі понад 10 дітей, варто об’єднати їх у малі групи та порівняти результати кожної з груп.

Рекомендуємо зробити перший малюнок більш-менш складним. Наприклад, кіт, собака або інша тварина. Не варто зображати щось дуже просте, як-от серце, зірка чи сонце.

Вправа на розвиток уяви та фантазії

Вправа полягає в тому, щоб за допомогою уяви та фантазії перетворити звичайний тенісний м’ячик на уявний предмет.

Наприклад, на:

 • гарячу картоплю;
 • павучка;
 • маленького пухнастого котика;
 • цибулину;
 • авокадо;
 • стигле смачне манго;

Розпочинає гру вчитель, та, тримаючи м’яч, називає те, чим уявно віднині стає цей предмет. Назвавши умову, вчитель передає м’яч дитині поруч, а вона — наступній. Діти мають за допомогою своєї уяви відіграти образ, враховуючи запропоновані обставини, щойно до них у руки потрапляє об’єкт. Коли всі повзаємодіяли з уявним предметом, учитель називає нову умову.

Дуже важливо, щоб учитель першим подав приклад, зміг відіграти відповідну умову, перемкнувши цим увагу дітей.

via GIPHY

Гра на уяву зі смішними умовами

Запропонуйте дітям конкретні нереальні умови та можливість зобразити їх на папері.

Наприклад, уявити та зобразити, як і де буде ховатися:

 • прозора мавпа у супермаркеті;
 • ящірка-хамелеон в італійській піцерії;
 • пудель в акваріумі;
 • равлик на марафоні;

Що дивніші та смішніші умови, то більше це залучатиме дитину в процес взаємодії та творчості.

Більше активностей для дітей в укритті можна знайти тут.

Поради для швидкої підготовки до уроку

Готові вправи з різних предметів + можливість створення власних

learningapps.org

Це система готових вправ з різних предметів, та ще й з можливістю автоматичної перевірки. Вчитель може створити свої вправи за допомогою цієї платформи, якщо готових йому не вистачило. Працювати з платформою треба за тим самим принципом, що й з іншими — надіслати посилання дітям. Створіть теку класу, залийте туди вправи — вже наявні там чи створені вами. І можете моніторити виконання цих вправ.

Перевірка знань учнів

ClassTime

Чимало вчителів кажуть, що це найбільш зручна та багатофункціональна платформа для контролю й перевірки знань. Важливо, що цей тестовий сервіс — безкоштовний. Вчитель може використати 9 абсолютно різних і нестандартних типів запитань. Є відкриті запитання, запитання на встановлення відповідності, можливість дати розлогу відповідь. На закріплення знань учням можна давати контрольний тест на цій же платформу. Також можете створити опитування і дати до нього доступ дітям. У такому разі школярі спершу мають переглянути відеолекцію, а потім одразу дати відповіді на запитання, щоб закріпити побачене й почуте.

Готові вікторини з предметів і розробка авторських

quizizz

Цей сервіс англомовний, але у використанні інтуїтивно зрозумілий, тож хай це вас не відлякує, адже там вже є чимало готових тестів з різних предметів українською мовою. Щоб створити свою першу вікторину для класу — просто зареєструйтесь.

Подкасти замість домашніх завдань

KULT

Щоб зробити заняття сучасними, запропонуйте учням замість звичної домашки із зарубіжної літератури чи мистецтва прослухати тематичний подкаст. А потім влаштуйте рефлексію-обговорення під час наступного уроку.

На цьому подкаст-ресурсі є матеріали про українську культуру, війну, напрямки філософії, культові епохи та історичних осіб.

«Буде тобі наука»

На цьому ресурсі можна послухати про цікавинки з біології та фізики. Тут розповідають про те, як ефективно економити електроенергію, чи безпечні цукрозамінники, як виявити дефіцит заліза в організмі.

Ресурси для навчання

Застосунок для початкових класів «Вивчаю – Не чекаю»

Застосунок охоплює матеріали з математики й читання за українською навчальною програмою для учнів 1-4 класів. Застосунком можна користуватись і на уроках, і під час самопідготовки, і на перервах. Усі завдання подані в ігровій формі та відповідають програмі НУШ, а відеоматеріали розроблені за підходами мікронавчання.

Кожна тема — окремий мультиплікаційний фільм чи відеопрезентація від учителя, ідентична тому, як відбувається урок у класі. Тож діти можуть використовувати його, якщо потрібно надолужити пропущене у класі.

«Всеукраїнська школа онлайн»

Це платформа для дистанційного та змішаного навчання для учнів 5-11 класів. Тут ви зможете створити власний «кабінет», куди легко дублювати вже готові курси або створювати там власні.

Функціонал «Кабінету вчителя» допоможе відстежувати навчальний прогрес кожного учня: ставити завдання класу, аналізувати результати виконаних тестів та давати зворотний зв’язок за результатами учнівської роботи. А ще вчителі та учні можуть спілкуватися на так званому форумі в «Кабінеті вчителя».

Ви також зможете групувати учнів за окремими класами. Тож буде можливість для кожного класу організовувати в кабінеті окремі обговорення, пропонувати теми для дискусій.

Увесь контент відповідає чинній освітній програмі. А також на платформі є рекомендації для вчителів, як проводити змішане та дистанційне навчання за допомогою запропонованих матеріалів.

ТАКОЖ ЦІКАВО:

Суперсили українських вчителів: 5 підказок, щоб все встигати — журнал | «Освіторія» - INFBusiness

Відеоігри та освітні додатки: як ефективно навчати нове покоління

Суперсили українських вчителів: 5 підказок, щоб все встигати — журнал | «Освіторія» - INFBusiness

Знову до школи: як оцінити рівень знань учнів після канікул

Поділитися цією статтею

Источник: www.osvitoria.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *