Готовність до школи: що підтягнути за серпень

Готовність до школи: що підтягнути за серпень - INFBusiness

Скоро дитина вперше піде до школи. Що за серпень ще можна встигнути? Навчити дитину абетки? Призвичаїти брати їжу з ланчбокса? А може, потренувати шукати інформацію, як роблять у Канаді? Зібрали для вас іноземні способи підготувати дитину до школи, які можуть використати українські батьки.

США: обираємо «слово місяця» і тренуємося завершувати справи

Літери і цифри — це справа вчителів, а не батьків, переконані в США. Але до першого класу слід хоч трохи навчити дитину навчатися, а ще — жити в соціумі. Першачок має бути незалежним, самостійним, не боятися «наїздів» чи непорозумінь з однолітками. Батьки отримують листівки, як підготувати до навчання дитину, зокрема, від американської Національної освітньої асоціації.

Найбільш очевидні з них — дати дитині ті базові знання, які дають і в українських дитсадках: навчити рахувати хоча б до 10 вперед та назад, розрізняти форми, кольори, розміри, розвивати просторове мислення (наліво-направо). Радять розвивати також дрібну моторику (вирізати та наклеювати, писати літери кремом для гоління, пальцем по борошну). А ось і менш знайомі поради: розуміти себе, вміти заявити про свої потреби.

1️⃣

Навчайте переказувати

Давайте доручення передати якусь фразу іншим членам родини, сусідам. Це закладе навички переказування. Коли читаєте дитині, невимушено просіть переповісти: «Розкажи татові, про що я тобі вчора читала».

2️⃣

Розвивайте терплячість за пазлами

Для дитини, яка не ходила до дошкільного закладу, може бути звичним постійно кликати дорослого, звертати на себе увагу, просити про допомогу, яка не дуже потрібна. Це трапляється, якщо першокласник не вміє займатися чимось без участі дорослого. Працювати самостійно і бути терплячим навчають пазли. Але важливо підібрати їх із такою кількістю елементів, щоби завдання було ані надто легким, ані непосильним для конкретної дитини.

3️⃣

Привчайте завершувати справи

Школяр має не лише самостійно щось робити, а й доводити до результату. Тут немає мами, яка підкаже: «Розв’язуй задачу, а не дивись у вікно», «Прибери посуд після обіду». Потренуйте дитину: дайте трикрокові вказівки, наприклад: «Склади іграшки, одягни піжаму, а потім почисть зуби». Заохочуйте закінчити всі три справи. Привчіть майбутнього першачка перевіряти: що він лише робив, та віз і нині там, а що насправді зробив.

Американські батьки прагнуть підготувати дитину до різних життєвих ситуацій, заздалегідь навчають розв’язувати конфлікти, відпрацювати практичні навички, аби син чи донька не розгубилися, коли потраплять у будь-яку шкільну ситуацію.

Ось інші поради, якими ще є час скористатися в серпні.

Готовність до школи: що підтягнути за серпень - INFBusiness

4️⃣

Неприємні ситуації програйте вдома

Усі проблемні та просто нові ситуації, з якими може стикнутися ваша дитина в школі: у їдальні, на прогулянці, у класі. За допомогою «гри у школу» відпрацюйте правила конкретної школи, куди йде дитина. Обговоріть рішення для типових викликів: одноліток впав на прогулянці, ти заблукав у школі, старші діти сміються над тобою, у туалеті довго зайнято, ніхто не підходить на перерві, а хочеться потоваришувати, у буфеті хтось проходить без черги… Відпрацьовуйте фрази до автоматизму. Робіть акцент на тому, що ваш маленький школяр впорається з будь-якою «пригодою», щоб негативні приклади не лякали.

5️⃣

Поживіть за майбутнім шкільним розкладом

Хай дитина в серпні так лягає спати, щоб прокидатися рано. А встає так, щоб із вересня встигати на заняття і не поспішати вранці. Також привчайте ввечері обирати одяг на наступний день і вішати його на стілець.

6️⃣

Користуйтеся ланчбоксом

Дитині цікаво буде замість обіду на тарілках отримати його в ланчбоксі. Самостійно розкласти та посмакувати. Добре, якщо у формі гри ви виставлятимете будильник, таймер на проміжок часу, який дорівнює шкільній перерві. Чи встигає дитина поїсти? По-перше, без такого простого тренування чимало першачків у перші тижні в школі забувають поїсти. По-друге, кладіть до ланчбокса записку (побажання дитині, жарт або цитату з улюбленої книжки). Якщо читати ще складно, хай це буде кумедний малюнок. Так само робіть і в школі — знайомі традиції знижують тривогу.

Готовність до школи: що підтягнути за серпень - INFBusiness

7️⃣

Підтягніть слабкі місця в комунікації

 Можливо, дитина боїться звертатися до людей або, навпаки, перебиває.

8️⃣

Створіть приємний образ школи

Читайте історії про когось, хто навчається, дивіться мультфільми, фільми. Згадуйте лише приємні та веселі історії про своє шкільне життя.

9️⃣

Знайдіть конкретний інтерес

Одне з типових розчарувань першокласників: передчуття чогось цікавого змінюється на походи до школи без чіткої мети. Дитина не розуміє, навіщо щось вивчати. Знайдіть разом з дитиною, про що б вона хотіла дізнатися більше в школі (динозаври, привиди, печерні люди… будь-що). Попросіть учителя використовувати захоплення дитини: це може бути тематичний проєкт, інформація на цікаву для школяра тему або просто ілюстрація з улюбленими образами.

🔟

Оберіть разом мету

Якщо в першокласника є мета, він може перевірити, чи є результат, тоді вмотивованість зростає. Мета має бути простою та яку легко запам’ятати: у формі «слова місяця». Наприклад, вересень — «дружба» (чи вдалося з кимось потоваришувати), жовтень — «наполегливість» (чи всі завдання вдається доробляти до кінця). Можуть бути й такі слова, як «додавання», «10 іноземних слів».

Польща: вішаємо куртки та називаємо емоції

Розуміти та доносити до інших свої потреби — ось чого очікують від маленьких школярів. Саме це прописане критерієм шкільної готовності (у програмі дошкільної освіти). Тут батьки до початку навчального року мають навчити дітей:

Звітувати про фізіологічні потреби. І не лише про найпростіші, а й про необхідність руху, відпочинку. А ще — просити підтримки в емоційно важких ситуаціях.

Їсти, використовуючи столові прибори, накривати стіл і прибирати після себе.

Вішати акуратно на плечиках верхній одяг. Більшість батьків переконані, що син чи донька це вміють, але без тренувань куртка впаде на підлогу, а школяр плакатиме.

Розпізнавати та називати основні емоції.

Приймати, поважати та створювати правила групової гри.

Готовність до школи: що підтягнути за серпень - INFBusiness

Порада, як саме це зробити, загальна: тренуватися й ще раз тренуватися.

Канада: насичуємо підтримкою й опановуємо Google

У цій країні акцент роблять на психологічному комфорті дитини. Є чимало статей про те, чому не можна спеціально навчати літер та цифр. Це має бути справою вихователів і вчителів. Адже як би лагідно це не робили батьки, у дитини може виникнути відчуття високих очікувань, страх невдачі, страх розчарувати дорослих. І це зіпсує стосунки в родині, а також створить негативний імідж школи. Тож навчати можна виключно того, до чого сама дитина проявила цікавість. Доки їй цього не треба — мамам і татам теж не потрібно.

А як же готувати до школи?

  • Заохочувати зусилля, а не лише звертати увагу на результат. Не «Гарний малюнок вийшов», а «Ти добре попрацював над малюнком». У школі у вчителя не буде достатньо часу відзначити старання кожної дитини, тож батьки мають компенсувати це. Підтримка старань — найкраща профілактика нездорової зацикленості на успіху. Тож наситіть нею дитину до початку навчального року.
  • Навчіть шукати інформацію. Якщо в дитини є запитання на різні теми (чому падає дощ, як влаштовані літаки, чи існують інопланетяни), навчіть шукати відповіді в пошукових системах, за допомогою голосового пошукача, запитувати книгу на цю тему в бібліотеці. Якщо запитань немає, спробуйте підштовхнути власними. Наприклад: «Цікаво, а дощ може бути блакитним або зеленим?» Пограйте у «Правда чи брехня»: правдиві факти про природу хай будуть дивовижними, а «брехня» очевидною, яку може викрити й 6-річна дитина.

ТАКОЖ ЦІКАВО:

Готовність до школи: що підтягнути за серпень - INFBusiness

Не читанням єдиним: чекліст готовності дитини до 1-го класу

Готовність до школи: що підтягнути за серпень - INFBusiness

Ви здивуєтесь: як незвично готують дітей до школи у різних країнах світу

Поділитися цією статтею

Источник: www.osvitoria.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *