Безкоштовна правнича допомога для дітей: як отримати?

Безкоштовна правнича допомога для дітей: як отримати? - INFBusiness

В Україні кожна дитина має право на безоплатну правничу допомогу. Утім не кожна дитина про це знає. Ба більше, часто про таке право не відомо навіть батькам. З будь-яким правовим питанням дитина чи її законний представник може звернутися до юристів системи БПД — телефоном, онлайн в Telegram чи прийти до бюро правничої допомоги. Склали покрокову інструкцію, як це зробити.

Які правові послуги може отримати дитина?

В Україні діє державна система безоплатної правничої допомоги (БПД) — це насамперед розгалужена мережа офісів — бюро правничої допомоги, куди кожна людина, в тому числі й дитина, може звернутися, щоб отримати безплатну консультацію юриста.

Порадитися з юристом можна також дистанційно, наприклад, зателефонувати за номером 0 800 213 103. Фахівці на звʼязку в будні з 8 до 18 години.

Якщо зручніше поставити запитання та отримати відповідь юриста письмово — це можна зробити через телеграм-бот https://t.me/LegalAidUkraineBot

А якщо у ході консультування виявиться, що розв’язання проблеми потребує звернення до суду? Дитина в такому випадку має право на безоплатні послуги юриста чи адвоката (залежно від складності справи), який представлятиме її інтереси. Такі послуги називають безоплатною вторинною правничою допомогою (БВПД).

І для призначення такого фахівця батьки чи інші законні представники дитини мають подати до системи БПД звернення про це. Хоча з деяких питань підлітки можуть звертатися самостійно.

Про що діти та дорослі запитують юристів?

Від початку цього року правничу допомогу від юристів системи БПД отримали понад 3,3 тисячі дітей. Найбільше таких звернень приймали фахівці у Житомирській (800), Дніпропетровській (460) та Вінницькій (222) областях.

Юристи, що працюють у контактному центрі, зазначають, що питання, щодо яких консультуються діти, різні: це і припинення цькування з боку однокласників, і порядок влаштування на роботу з 14 років, оренда житла неповнолітніми, дії у випадку домашнього насильства, самостійний виїзд неповнолітніх за кордон, позбавлення батьківських прав.

Питання від законних представників дітей часто стосуються сімейних справ: стягнення аліментів з одного з батьків, визначення місця проживання дитини, позбавлення батьківських прав.

З-поміж інших питань, з якими звертаються до системи БПД в інтересах дітей:

 • оформлення документів;
 • перетин кордону;
 • залучення дитині захисника / представника у кримінальній справі;
 • усиновлення;

Звернення до суду: коли самостійно, а коли з батьками?

Якщо потрібна допомога зі зверненням до суду, у більшості випадків до бюро правничої допомоги в інтересах дитини повинні звернутися її законні представники — батьки, усиновлювачі, опікуни. За їхнім зверненням дитині призначають юриста або адвоката, який допомагатиме розвʼязати проблему.

Однак з серпня цього року підлітки в окремих випадках отримали право самостійно попросити призначити їм такого фахівця.

Наприклад, з 14 років дозволено самостійно звернутися з питань:

 • захисту своїх прав та інтересів у зв’язку з неналежним виконанням батьківських обов’язків;
 • позбавлення батьківських прав;
 • визнання батьківства;
 • скасування усиновлення чи визнання усиновлення недійсним;
 • неповнолітнім батькам — щодо захисту прав та інтересів своєї дитини;

А з 16 років до цього переліку додаються ще й питання про:

 • надання права на шлюб;
 • розірвання шлюбу;
 • визнання шлюбу недійсним;
 • надання повної цивільної дієздатності;

Щоб отримати безоплатно послуги адвоката для дитини, яка є потерпілою або свідком у кримінальному провадженні, до найближчого бюро правничої допомоги має звернутися її законний представник.

А для залучення адвоката дитині, яка є підозрюваною у кримінальному правопорушенні, до системи БПД має надійти постанова чи ухвала від слідчого, прокурора, слідчого судді чи суду.

Яких адвокатів залучають для надання правничої допомоги дітям?

Система БПД не має штатних адвокатів. Адвокати, які бажають співпрацювати з системою БПД, проходять конкурсний відбір, укладають договір та їх вносять до спеціального реєстру. Лише адвокати з цього реєстру можуть залучатися до надання послуг клієнтам системи БПД.

Для клієнта, тобто дитини, їхні послуги є безоплатними, бо це державна гарантія — на державному рівні вирішено надавати окремим категоріям осіб, зокрема дітям, професійну правничу допомогу за кошти з Державного бюджету України.

Як звернутися до системи БПД?

Адресу найближчого бюро правничої допомоги можна дізнатися за посиланням:https://bit.ly/bpd_buro

Контакти для дистанційного звернення:

 • контактний центр системи БПД: 0 800 213 103 (дзвінки зі стаціонарних та мобільних телефонів в межах України безкоштовні)
 • зателефонувати з Telegram: https://t.me/+380677213103
 • написати юристу в Telegram: https://t.me/LegalAidUkraineBot

ТАКОЖ ЦІКАВО:

Безкоштовна правнича допомога для дітей: як отримати? - INFBusiness

Не кажіть цього дітям, чиї батьки на війні: список заборонених фраз

Безкоштовна правнича допомога для дітей: як отримати? - INFBusiness

Як створити політику безпеки дітей: поради для шкіл та освітніх просторів

Поділитися цією статтею

Источник: www.osvitoria.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *