Слово року 2023: що воно означає?

Слово року 2023: що воно означає? - INFBusiness

Щороку світові словники визначають найпопулярніше слово. Воно пов’язане з трендами та хвилюваннями суспільства. Раніше слова року стосувались пандемії, війни та кризи у світі. Цього року вплив мають тренди у медіа та штучний інтелект. Ми зібрали слова року за версією чотирьох відомих словників та з’ясували їхнє значення.

Словник Коллінза

Слово року 2023: що воно означає? - INFBusiness

За версією словника англійської мови Collins найпопулярнішим словом 2023 року є абревіатура «ШІ», тобто штучний інтелект. Укладачі дають йому визначення «моделювання людських психічних функцій за допомогою комп’ютерних програм». Це визначення відображає той виклик, що стоїть зараз перед нами. Чи справді машини можуть стати схожими на людей? І як це вплине на нас?

До появи ChatGPT людство не так сильно хвилювалося про спільне існування з роботами. Проте після масового поширення цього ШІ, багато з нас почали замислюватись про те, чи не замінить він нас на робочому місці.

Слово року 2023: що воно означає? - INFBusiness

Приручити ChatGPT: створюємо правильний запит та використовуємо на уроках

Серед інших популярних слів за словником також потрапило «деінфлюенсер» — коли популярна в медіапросторі людина використовує свій вплив, щоб «застерегти послідовників уникати певних комерційних продуктів, вибору способу життя».

Ще одне слово — «непо-дитина» (nepo baby). Це ярлик, який дають тим людям, «чия кар’єра, як вважається, просунулася завдяки наявності відомих батьків».

Найпопулярнішим минулого 2022 року словник Collins визначив слово «пермакриза», тобто постійна криза. Тоді вибір цього слова вплинула криза, що й досі триває у світі та, зокрема, у Великій Британії: пандемія, війна в Україні, економічна нестабільність, зміна клімату.

Оксфордський словник

Слово року 2023: що воно означає? - INFBusiness

Оксфордський словник визначив найпопулярнішим словом 2023 року сленг «rizz», що означає «здатність приваблювати іншу людину за допомогою стилю та чарівності». Термін походить від слова «харизма» (charisma) і є його скороченою формою.

Сленг поширився у TikTok як хештег та набрав мільярди переглядів. «Rizz» — те, що привертає увагу, а це так характерно користувачам соцмережі.

Президент Oxford Languages зазначив, що популярність цього сленгу доводить те, що фрази з мережі все частіше вливаються у повсякденне мовлення. І вони задаватимуть майбутні мовні тренди.

Минулого 2022 словом року було зовсім протилежне до цьогорічного поняття — «режим гобліна». Що означає поведінку людини, яка є беззастережно поблажливою, неохайною, ледачою чи жадібною та відкидає соціальні норми й очікування.

Словник Мерріам-Вебстер

Слово року 2023: що воно означає? - INFBusiness

Найпопулярнішим у 2023 році словом за версією словника Merriam-Webster стало «автентичність» — термін, що означає «те, про що ми думаємо, пишемо, чого прагнемо і про що судимо більше, ніж будь-коли».

У 2023 році популярність слова «автентичний» значно зросла завдяки статтям і розмовам про штучний інтелект, культуру знаменитостей, ідентичність та соціальні мережі. Термін «автентичний» має кілька значень, зокрема «не фальшивий, не імітація», синонім справжнього і дійсного, а також «вірний власній особистості, духу чи характеру».

Автентичний часто пов’язаний з ідентичністю, національною чи особистою. А з розвитком штучного інтелекту — з його впливом на підроблені відео, контракти акторів, академічну доброчесність.

Серед інших популярних слів за словником Merriam-Webster є «діпфейк» — «зображення або запис, які були переконливо змінені та маніпульовані, щоб представити когось таким, що робить або говорить щось, що насправді не було зроблено або сказано».

Ще одне слово — «коронація». Воно набуло популярності через церемонію коронації нового британського монарха Карла ІІІ у травні цього року.

Попереднього року найпопулярнішим було слово «газлайтинг». Воно означає форму психологічної маніпуляції, що змушує людину сумніватися у власному сприйнятті подій, своїй розсудливості та правдивості думок.

Кембриджський словник

Слово року 2023: що воно означає? - INFBusiness

Словом року 2023 Кембриджський словник оголосив «галюцинувати» (hallucinate). Воно набуло популярності після сплеску інтересу до штучного інтелекту — ChatGPT, Bard і Grok.

Інструменти ШІ, особливо ті, що використовують великі мовні моделі, виявилися здатними генерувати правдоподібний текст, але вони часто роблять це, використовуючи неправдиві або вигадані «факти». По суті вони галюцинують, але їхній продукт виглядає досить правдиво.

Традиційне визначення галюцинування — «вважати, що ви бачите, чуєте, відчуваєте або нюхаєте щось, чого не існує, зазвичай через стан здоров’я або через те, що ви прийняли наркотики». Проте словник врахував новий контекст ШІ та запропонував ще одне значення: «Коли штучний інтелект (комп’ютерна система, що має деякі з якостей людського мозку, наприклад, здатність продукувати мову так, щоб вона здавалася людською) галюцинує, він продукує неправдиву інформацію».

Слово року 2023: що воно означає? - INFBusiness

Це написав учень чи штучний інтелект: як «спіймати» ChatGPT в домашніх завданнях?

*Зображення згенеровані за допомогою WordItOut

Поділитися цією статтею

Источник: www.osvitoria.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *