Реформа дитячих садочків: досвід Ізраїлю

Реформа дитячих садочків: досвід Ізраїлю - INFBusiness

Сучасний світ швидко змінюється, ми вже бачимо, що багато професій стануть неактуальними найближчим часом. І готувати дітей до цієї мінливості варто ще з дитячого садка. Дошкільнятам важливо вміти адаптуватися та розвивати навички, які допоможуть їм досягати успіху в майбутньому. Про те, чого варто навчати дошкільнят у 21 столітті, розповів Ран Коен Харунофф, міжнародний експерт з інновацій у дошкільній освіті та педагог з Ізраїля. Далі — пряма мова експерта.

Чому дошкільна освіта така важлива?

Економіст та нобелівський лауреат Джеймс Гекман провів дослідження, яке показало: чим більше ми вкладаємо у дошкілля, тим більше отримаємо у майбутньому. Якщо ми інвестуємо $1 у дитину до трьох років, то отримаємо $7 для країни, коли вона виросте. Після того, як дитина йде до школи, ця сума поступово зменшується.

І вихователі у дитячих садках є найважливішими людьми у житті дітей після їхніх батьків. Проте уряди найбільше інвестують у старшу школу.

В Ізраїлі вже відбувається друга реформа освіти, і це новий підхід до дошкілля. З’явилися нові садочки, вони всі різні, і це чудово. Але перш за все важливо визначити, які навички потрібні дитині у 21 столітті, щоб адаптуватися до світу. І відповідно до цього змінювати садочки.

В ізраїльських садочках діти багато працюють із технологіями. У місті Бат-Ям, що знаходиться в неблагополучному регіоні, дошкільнята мають смартфони, планшети та 3D-принтери. Діти створюють різні проєкти, працюють індивідуально та в групах.

Дошкільнята проєктують, створюють іграшки, друкують до них деталі на 3D-принтері. Також у них є, так би мовити ательє, де діти можуть щось створювати з різних тканин.

Досить поширеною в Ізраїлі є практика junkyard play — ігрові майданчики, де є купа старих речей, фактично сміття. І діти створюють з нього якісь вироби.

Популярними є лісові садочки: у них діти майже весь день проводять на вулиці. І завдяки цьому вони значно менше хворіють, менше травмуються, бо знають, як подбати про свою безпеку. І ці діти краще підготовлені до школи, ніж інші.

Коли 7 років тому я запропонував уряду ідею лісового садочка, що був популярним тоді у Швейцарії, мені сказали, що я божевільний. Адже діти можуть поранитися, а батьки будуть панікувати через це. Але ми ризикнули та відкрили один лісовий садок, і це дуже всім сподобалось. Тож зараз у нас сотні таких, навіть не вистачає місць для всіх охочих.

Нам потрібно готувати ще з дошкілля дітей до світу, який змінюється. Важливо влаштовувати дошкільну освіту так, щоб діти були готові до нового, щоб вони знали, як поводитися, коли ситуація кардинально змінюється. А це особливо потрібно українським дітям зараз.

Які навички потрібні сучасним дошкільнятам?

Я поспілкувався з директором однієї стартап-компанії в Ізраїлі та запитав його, які навички він вважає найважливішими для працівників. І перше, що він сказав — креативність. Якби ми запитали 50 років тому, то це була б стабільність, пунктуальність, старанність.

Але зараз ми потребуємо іншого, щоб працівники пропонували нові ідеї, щось змінювали. Також нам потрібні люди, які вміють працювати в команді, об’єднуватися та комунікувати. Тому ще в дитячому садку вихователям варто спонукати дітей спілкуватися та ділитися почуттями одне з одним.

5 важливих для дошкільнят навичок

🟠

Цікавість

Діти завжди цікавляться усім, але нам потрібно допомагати їм у цьому. Щоб розвинути цікавість у дітей, садочки мають стати тим місцем, де дошкільнята будуть робити нові речі, щось досліджувати. Так ми навчимо дітей адаптуватися до змін та допоможемо досягати успіху.

🟠

Креативність

Ми часто думаємо, що діти дошкільного віку дуже творчі. Але креативність як риса і просто створений креативний виріб — це не одне і те ж. Якщо подивитися на дитячі вироби, то вони красиві. Але діти переважно створюють їх за зразком.

А ми хочемо, щоб діти проявляли свою творчість та придумували щось нове, інакше. Тому варто створювати для них виклики. У нас була історія в садочку, коли один куток у класній кімнаті був повністю порожнім. І ми запитали дітей: «як би ви хотіли його облаштувати? яким ви бачите цей куток?» І ми оформили його за ідеями дітей, без втручання дорослих.

🟠

Спілкування та взаємодія

Іноді ми думаємо, що дисципліна та суворе ставлення — це те, що потрібно дітям. Але дослідження показують, що це не так. Щоб збільшити шанси дітей на успіх у майбутньому, потрібно зараз побудувати стосунки між ними та вихователями, у яких буде мінімум конфліктів.

А щоб знизити конфлікти до нуля, дітям потрібно дати більше свободи, більше речей, які вони можуть самостійно робити. Ми змінили сотні садочків в Ізраїлі та дали дітям більше свободи вибору та простору для дій. І це справді зменшило кількість конфліктів між ними та вихователями. І ми помітили, що потім ці діти мали більше успіху під час навчання у школі.

Також вихователям важливо навчити дошкільнят вирішувати конфлікти між собою. В Ізраїльських садочках є практика, коли вихователі створюють дошку, на якій написані кроки примирення. І дошкільнята можуть вирішувати свої суперечки без втручання дорослих. Вони підходять разом до дошки та самостійно крок за кроком миряться. Це також можливість для дітей бути самостійними та незалежними.

🟠

Піклування та емпатія

Не варто думати, що ми розпестимо дітей, якщо будемо будувати з ними більш теплі стосунки, частіше їх обійматимемо. Важливо бути з ними ближчими, а не тримати на дистанції.

Ми спостерігали, як дошкільнята обіймають своїх вихователів, мають з ними теплі стосунки. І ці діти краще ладнають між собою та менше вередують.

Ще одна важлива річ — давати дітям свободу. Ми з одного боку хочемо, щоб вони були незалежними, але все одно вказуємо їм, що робити. Але треба відпускати дітей, не контролювати, а допомагати їм. І це справді допоможе дошкільнятам у майбутньому бути більш успішними.

🟠

Координація

Наша рухливість напряму пов’язана з нашим мозком. Чим краща координація та рухи, тим краще працює мозок. В одному з навчальних просторів Ізраїля, де перебуває багато дітей-переселенців з України, вихователі створили для дошкільнят спеціальну лазалку, щоб вони могли розвивати свою координацію.

Коли ви щось змінюєте у садочку, важливо дбати, щоб ці речі були актуальними для дошкільнят зараз і в майбутньому. Адже якщо ви вивчаєте апельсини, а діти не бачать їх у себе вдома, цей досвід не релевантний для них. Тож будуйте дошкільну освіту таким чином, щоб діти отримували навички, які їм потрібні у 21 столітті.

Поділитися цією статтею

Источник: www.osvitoria.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *