Найкращі освітні ідеї: рейтинг HundrED 2024

Найкращі освітні ідеї: рейтинг HundrED 2024 - INFBusiness

Зображеннн: HundRED Global Collection 2024

Восьмий рік поспіль фінська організація HundrED оприлюднює глобальну добірку інновацій в освіті. Щороку це головні освітні ініціативи, тренди та ідеї, які експерти радять втілювати в інших країнах, громадах та окремих школах. HundRED Global Collection 2024 містить сто педагогічних «діамантів», що впливатимуть на навчання та виховання дітей наступного року. Ми проаналізували цю добірку і обрали інновації, що   зацікавлять українських учителів.

Експерти вивчили три тисячі нововведень

Мета щорічного рейтингу HundrED: спростити впровадження нововведень, популяризувати новаторів та поширювати прогресивні зміни в усі школи. Цьогоріч міжнародна група експертів оцінила понад 3 тис. освітніх інновацій, щоб відібрати 100 найкращих із 47 країн. Понад половину з цих ідей вже впровадили в кількох країнах, що свідчить: цей досвід можна масштабувати. 

Від США й Канади та країн Азії щороку надходить більше заявок, а від Європи — менше, нині їх було лише 18% від загальної кількості. Найчастіше серед європейських країн інновації вводять у Фінляндії, де й започаткували цей рейтинг. Що ж до Азії, то звідти надійшла третина усіх заявок, причому більшість — із Індії. Експерти пояснюють це швидким розширенням сектору EdTech в цій країні. 

На які категорії можна поділити усі ідеї? 

  • EdTech та штучний інтелект як інструменти вчителя. Чверть усіх нововведень-фіналістів стосується саме цього. Хоча усього лише п’ять років тому була лише одна заявка на таку тематику. Це свідчить про стрімкий поступ технологій в освіті. Очікується зростання ринку EdTech на 17% щорічно. Штучний інтелект, за прогнозами, найбільше вплине на освіту в наступному році. З допомогою сучасних технологій країни намагаються розв’язати проблему освітніх втрат. Все ще даються взнаки наслідки карантину під час епідемії COVID-19. Кожна шоста дитина у світі живе у зоні конфлікту і не має постійного доступу до освіти. Також прогалини у навчанні виникають через стихійні лиха. Наприклад, у Пакистані мусони та повінь 2022 року перервали навчальний процес для понад 3,5 млн дітей. І за пів року темпи прогресу занадто повільні. 
  • Соціально-емоційне навчання та психологічний добробут — те, з чим не здатен допомогти штучний інтелект, і те, що має урівноважувати цифровізацію. Сотні інновацій зосереджені на психічному та фізичному здоров’ї учнів та вчителів, самоповазі, розвитку емпатії. 
  • Навички майбутнього готують учнів до дорослого життя. 13 зі 100 найкращих ідей стосуються саме цього. 
  • Інклюзія є як ніколи актуальною, адже у світі чимало дітей-переселенців, у тому числі через збройний напад рф на Україну. Також чимало заявок про покращення сільської освіти, запобігання булінгу.
  • Вдосконалення професійної майстерності вчителя — класика, адже без нього неможливе покращення якості освіти. Цього року тринадцять нововведень фокусувалося на професійному розвитку педагога: портали, додатки, ресурси та міжнародне онлайн-навчання. 

Яких лише напрацювань, що покращують життя дітей, немає! Радіошкола у Нігерії, де щодня транслюють уроки для дітей, які не мають змоги відвідувати школу; телефонний додаток, який дозволяє вивчати шкільні предмети мовами Папуа Нової Гвінеї; ігрові майданчики з викинутих на сміття автомобільних шин в Індії, або там же онлайн-гра «Кар’єрний квест», яка дає змогу підліткам моделювати прийняття кар’єрних рішень, враховуючи різне економічне становище, релігійну ідентичність та сімейні архетипи (які походять ще від кастовості). Серед організацій-переможців — Центр натхненного навчання, (Center for Inspired Teaching) про який ми писали.

Тринадцять проєктів: втілити або долучитисяЦифрова освіта

1. Code Mitra, Індія 

Безкоштовна інтерактивна мобільна програма з відкритим кодом, яку вже оцінили 140 тис. індійських школярів. Якщо просто: завдяки їй ті діти, в кого немає доступу до комп’ютерів, ноутбуків, планшетів, вчаться програмувати на телефонах. Блокове програмування діти опановують через гру, а з ним навички 21-го століття, такі як розв’язання проблем, дизайн-мислення, креативність. Програму поширюють безкоштовно, оскільки проєкт отримав підтримку ЮНІСЕФ (Дитячого фонду ООН). Як показують дослідження, 92% учнів починають кодувати на своєму телефоні після години в Code Mitra. А 88% юних користувачів вважають Code Mitra цікавим і легким для вивчення CS. Учителі зафіксували на 10% покращення ряду навичок майбутнього у дітей після регулярного використання Code Mitra.

2. LiveBook, Іран

 Аж 1 млн учнів на заняттях і вдома обирає цю безкоштовну платформу мікронавчання доповненої реальності. Замість того, щоб купувати дорогі додаткові підручники, учні можуть просто навести камеру на власні шкільні підручники та побачити, які файли додали інші учні, фактично перетворивши кожну сторінку своїх підручників на енциклопедію. Вчителі також можуть додавати матеріал, але найкраще діє навчання за принципом: рівний — рівному. 

Найкращі освітні ідеї: рейтинг HundrED 2024 - INFBusiness

Психологічний добробут 

3. Closegap («Закрити розрив»), США

Щоденна перевірка психологічного здоров’я учнів, до якої вже доєдналися 200 тис. дітей з 25 країн світу. Проєкт безкоштовно оснащує школи технологіями для більш ефективної підтримки. За допомогою веселої інтерактивної онлайн-гри щодня школа отримує дані про емоції, рівень енергії, фізичні потреби дітей. Якщо є певна проблема, програма надає учням інформацію з бібліотеки, поради, до кого звернутися. Окремо вчителя повідомляють про дітей з класу, в яких є потреба поговорити про свої переживання з дорослим.

Найкращі освітні ідеї: рейтинг HundrED 2024 - INFBusiness

4. «100 cameras» («100 камер»), США

Навіщо навчати фотографування? Аби виростити фотокорів? Аби люди вміли зберігати яскраві моменти життя? Не лише. Цей проєкт навчає понад 29 тис. учнів з 17 країн через фотографування та обмін світлинами покращувати сприйняття себе, своєї ролі в громаді, підвищувати самооцінку. Зробити добру справу та зняти її, подивитися на себе та родину з любов’ю через фотокамеру — важливий досвід. 

Екологія як стиль життя 

5. #Decarbonize Global Child Climate Program (Глобальна дитяча кліматична програма декарбонізації), Канада

Проєкт нині об’єднує понад десять тисяч школярів із 70 країн, яких драйвить спільна мета: мінімізувати наслідки зміни клімату, вповільнити глобальне потепління, перейти на альтернативні джерела енергії. Учні роблять онлайн спільні проєкти, обмінюються даними, проводять відеоконференції, мистецькі конкурси та знімають відео на тему захисту природи, ведуть блоги, в яких популяризують декарбонізацію. 

Найкращі освітні ідеї: рейтинг HundrED 2024 - INFBusiness

6. Learning about forests (Вивчаємо ліси), Данія

695 тис. дітей з 28 країн обожнюють уроки просто неба. Ліс як класна кімната та ліс як лабораторія — такі принципи тут підтримують. На порталі є готові уроки за всіма основними шкільними предметами, і всі вони пов’язані з лісом. Учні досліджують ґрунт, опади та обіг води, тваринний та рослинний світи, клімат, закони про охорону природи, казки та міфи про ліс і його мешканців, мистецтво, дизайн та винахідництво на основі ідей, що взяті з природи, продукти та речі, що дає ліс.

7. Liga for green leaders (Ліга зелених лідерів), Канада

А ще екологією можна займатися у вигляді онлайн-змагання. Діти грають в онлайн-ігри та діють у реальності, будують 12 віртуальних середовищ, заробляють значки та бали завдяки повсякденній діяльності з охорони природи. Серед 1400 школярів з 5 країн є і юні українці. 
Школярі відстежують економію вуглецю та бачать колективний вплив, якого можуть досягти разом із однолітками. 80% учасників змагання вважають його цікавим, а 88% збираються застосовувати отримані навички з економії й надалі. Вже вдалося зекономити 59 тонн еквівалента вуглекислого газу. 

Навички майбутнього

8. Програма CAPS (Center for Advanced Professional Studies, Центр просунутих професійних досліджень), США

Програма, що об’єднує нині 53 тис. школярів з 6 країн, дещо нагадує Малу Академію Наук. Тут учні за напрямками (біологічні науки, інженерія, інновації та технології тощо) співпрацюють над проєктами за реальними проблемами разом із кращими вчителями. Дорослі тут радше тренери та наукові гіди, ніж керівники. Також учні працюють у реальних дорослих компаніях. Останні приклади діяльності школярів включають створення сенсорного крісла для дітей з аутизмом, яке було ліцензовано на міжнародному рівні, рішення для аналізу даних, яке заощадило компанії зі списку Fortune 500 понад 2 мільйони доларів, і додаток, створений для підтримки людей з психічними захворюваннями.

Найкращі освітні ідеї: рейтинг HundrED 2024 - INFBusiness

9. The Sustainability Compass (Компас сталого розвитку), США

Розроблена програма та сотні конкретних уроків на порталі дають змогу навчати дітей системного мислення. І ніякої додаткової підготовки вчителю не потрібно. Так вже вчинили педагоги 85 тис. школярів з 96 країн. Практика системного мислення сприяє розвитку життєво важливих соціально-емоційних навичок, таких як самосвідомість, побудова здорових стосунків із іншими та зв’язок з громадами. Після занять в учнів зростає мотивація діяти та навчатися. 

10. Story Arts (Мистецтво оповідання), США

Навчання сторітелінгу саме по собі цікаве, а якщо завдання подані у вигляді акторських етюдів, зйомок телепередач, рекламних замовлень? А ще розробки відеоігор, брендинг, маркетинг. І все це не записано у підручниках, а на відео пропонують реальні зірки індустрії розваг? Звісно, такий підхід оцінили вже 25 тис. підлітків з 9 країн.  Готові курси мають озброїти школярів навичками для майбутнього (креативність, критичне мислення, роботу в команді, спілкування та емпатія). Оскільки проєкт має власне віртуальне товариство, учні навіть зможуть викласти там свої приклади сторітелінгу та отримати зворотний зв’язок як від інших учнів із різних країн, так і від експертів. 

Надолуження освітніх втрат

11. Annie Advisor (Порадниця Енні), Фінляндія

Згідно з дослідженнями, лише близько 20% учнів вчасно звертаються за допомогою в навчанні, бо соромляться або не зважають на проблеми. Annie — це чат-бот, який за допомогою регулярних текстових повідомлень підштовхує школярів ставити запитання. Це знижує напруження від потреби попросити про підтримку чи пояснення. 80% учнів завжди відповідають на повідомлення чат-бота, а 15% просять підтримки та повідомляють про прогалини у знаннях. Чат-бот надає інформацію та скеровує за потреби до вчителів. Уже 11 тис. школярів користуються чатом у Фінляндії, а організатори прагнуть поширити його в усьому світі.

12. Imoves, Велика Британія

Втілене навчання в тренді. Пригадуєте, ми вже писали про доведену ефективність навчання через все тіло? Портал Imoves містить завдання з різних шкільних предметів, щоб опановувати тему буквально всім тілом. Тут є плани уроків (понад 2,5 тис), відео, музика та багато іншого, щоб полегшити роботу кожному вчителю. Експерти з Національного центру медицини спорту та фізичних вправ при Університеті Шеффілда Халлама виявили, що проєкт позитивно впливає на рівень фізичної активності дітей, самопочуття, поведінку, концентрацію уваги. 

13. Now>press>play (Тепер>натискай>грай), Велика Британія

Якщо учень не опанував читання або страждає на дислексію, він випадає з процесу навчання.  Навчальна програма надмірно покладається на навички читання та письма. Скільки інформації та вражень дитина не доотримує, бо уникає книжок! Саме для таких учнів початкових шкіл розробили захопливий аудіоресурс, який залучає до навчальної програми за допомогою звуку, оповідання і руху. Кожна така дитина отримує безкоштовні бездротові навушники. Йдеться не про просту лекцію, а про аудіовистави: з різними голосами та звуковими спецефектами. Аудіопригоди створені для того, щоб стимулювати дитячу уяву: від лазіння по гілках тропічного лісу до боротьби з шерстистим мамонтом. Завдання потребують рухатися, робити різні жести, що заохочує та оцінює вчитель. 91% вчителів (а користуються програмою 160 тис. учнів з 600 шкіл 8 країн) сказали, що ця програма покращує цікавість дитини до теми. Дві третини стверджують, що учні з освітніми прогалинами мають значну користь від такого навчання та запам’ятовують тему краще, ніж якби вивчали її в класі. 

Поділитися цією статтею

Источник: www.osvitoria.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *