Яку роботу вчителя виконає ChatGPT?

Яку роботу вчителя виконає ChatGPT? - INFBusiness

Яку вчительську роботу можна перекласти на ChatGPT? У Великій Британії кожен третій вчитель уже користується штучним інтелектом, щоб розвантажити себе. На Серпневій конференції 2023 засновник студії онлайн освіти EdEra Ілля Філіпов провів майстерку з використання штучного інтелекту в освіті. Записали для вас поради, як ШІ може полегшити роботу вчителів. А також приклади ефективних запитів до ChatGPT.

Для яких навчальних напрямів можна використовувати ChatGPT

Learn to transfer. Це вміння перенести те, що ви вивчили в одній дисципліні на іншу. Наприклад, рівняння коливання поплавка на воді у фізиці можна перенести на базову модель соціології коливання популяції хижак-здобич.

Коли учні гарно опанували якусь концепцію, вони зможуть перенести її та побачити в іншій дисципліні. Це те, що повинна робити ефективна освіта. І штучний інтелект добре працює з моделями Learn to transfer.

Наприклад, ви можете попросити ChatGPT навести аналогію, як один ефект можна поспостерігати в іншій царині знань. Такі аналогії досить складно придумувати самостійно, а ШІ допоможе зекономити час. Для учнів це можливість краще сприймати матеріал. Адже чим ближча аналогія до того, хто щось вивчає, тим краще він це розуміє.

Критичне мислення. ChatGPT — мовна модель, а вони галюцинують. Відповідно можуть видавати неправдиву інформацію. Отже, це також може бути вправою для розвитку критичного мислення у дітей. Навчаючись зі штучним інтелектом, діти зрозуміють, що всю інформацію потрібно перевіряти.

Персоналізоване навчання. Наприклад, у вас є 30 учнів. Згенерувати персоналізовані завдання для кожного досить складно. Але ви можете на прикладі трьох дітей навчити ChatGPT розуміти весь клас і ваш хід думок при формулюванні завдань. І він зможе згенерувати завдання для кожного, адже непогано працює з аналогіями. А це пришвидшення вашої продуктивності.

Data strategy та інтерпретація результатів. Зараз великий тренд на те, щоб розуміти, які саме метрики потрібно знімати з учнів у різних інтерактивних матеріалах, онлайн-курсах. І закладати їх поперед дизайну освітнього продукту. ChatGPT розуміється на інструментах і готових рішеннях — як знімаються метрики і тому подібне.

Ви можете надати йому аналітику, певні числа, які ви не зовсім розумієте, як точно опрацювати. А він допоможе з інтерпретацією даних або запропонує, як провести необхідні виміри.

Рівність, різноманіття та інклюзія. Це тренд, який скоро дуже пошириться Україною. Як допоможе ChatGPT? Наприклад, він може зробити ваш текст гендерно нейтральним, з урахуванням інклюзії або з урахуванням рівності.

Як ChatGPT може допомагати вчителям?

Перш ніж почати працювати з ChatGPT, потрібно знати принципи його роботи. Це не штучний інтелект, який навчився, а потім відповідає на ваші запитання. Це мовна модель. Така, як Т9 у телефоні, просто більш нового покоління. ChatGPT передбачає найімовірніше слово, яке буде далі. Тому його не варто використовувати як Google. ШІ не видає факти, лише передбачає слова.

Що це означає для нас як для користувачів?

  • ChatGPT може надавати неправдиву інформацію.
  • Він чутливий до формулювання запитання.
  • Найкраще працює англійською (але з більшістю завдань українською теж справляється).
  • Має інформацію лише до 2021 року.

Навряд чи штучний інтелект замінить людину. Але людина, яка розуміється на штучному інтелекті, з великою ймовірністю може замінити людину, яка не має цих навичок.

Проте ваша експертиза визначає межі того, наскільки якісним буде те, що ви зробите за допомогою ChatGPT. Це такий інструмент, як інтерактивна дошка. Якщо повісити в класі інтерактивну дошку, але ви не знаєте, як нею користуватися, то будете на ній писати крейдою. І цей результат буде ще гіршим, ніж на звичайній крейдовій дошці.

Яку роботу вчителя виконає ChatGPT? - INFBusiness

Зробіть ChatGPT своїм асистентом: як учителю використовувати штучний інтелект для уроків

Як використовувати ChatGPT?

Для аналізу тексту

ChatGPT добре аналізує інформацію, підсумовує її, розділяє відповідно до ваших запитів. Також він генерує текст та пропонує ідеї. А ще може аналізувати текст за певними критеріями. Наприклад, твір до ЗНО оцінюється саме за критеріями. І ШІ може у цьому допомогти.

Як асистент

Ви можете дати ChatGPT завдання та попросити допомогти з його розв’язанням. А він  запропонує ідеї для вирішення цієї ситуації.

Приклад запиту:

«В нашій команді часто трапляються конфлікти. Запропонуй теми тренінгів, що допомогли б розв’язати цю проблему.»

Потім ШІ генерує ідеї. Якщо вам їх мало, натисніть кнопку Regenerate, і він запропонує ще. Далі ви можете звузити завдання. Наприклад:

«Мені подобається ідея тренінгу з розвитку навичок співпраці. Що ти думаєш про те, щоб підготувати цей тренінг у форматі асинхронного онлайн-курсу? Запропонуй мені навчальні цілі та структуру для двогодинного воркшопу з розвитку навичок співпраці.»

Важливо задавати межі поступово. Так ChatGPT краще спрацює, ніж якщо ви відразу дасте запит з усіма подробицями. Наприклад, ШІ запропонував тему емпатії як один із розділів воркшопу. Ось, як ви можете далі звузити йому завдання:

«Напиши 15-хвилинний сценарій рольової гри для практики емпатії на онлайн воркшопі.»

Як тренажер іноземної мови

ChatGPT може надавати зворотний зв’язок за заданими вами критеріями. І навіть допоможе вигадати ці критерії. Тому його можна використовувати як онлайн тренажер.

Приклад запиту:

«Привіт, ти мій учитель іспанської, навчаєш мене розмовляти іспанською. Постав мені одне запитання іспанською та почекай, поки я відповім. Потім постав мені наступне запитання. Коли я роблю помилки, виправляй та пояснюй.»

Як коуч

Звісно, ChatGPT не замінить справжнього коуча чи психотерапевта. Але може допомогти із самопідтримкою.

Приклад запиту:

«Допоможи мені поставити цілі. Ти професійний коуч, допомагаєш людям досягати їхніх цілей вже 20 років. Розпочнімо коучинг-сесію.»

Інструкція для ChatGPT

Щоб запит був ефективним, важливо прописувати його конкретно, з усіма критеріями.

Неконкретний запит:

«Напиши план уроку про вулкани.»

Конкретний:

«Напиши план уроку про вулкани для сьомого класу (учням 11-13 років). Тривалість уроку — 45 хвилин. Додай практичну частину.»

Щоб покращити свої запити, можна використовувати цей ресурс PromptPerfect.

Яку роботу вчителя виконає ChatGPT? - INFBusiness

Приручити ChatGPT: створюємо правильний запит та використовуємо на уроках

Корисні налаштування

Як обійти обмеження актуальності до 2021 року?

Встановіть розширення WebChatGPT. Далі натисніть перемикач Web access внизу сторінки. Після цього ШІ матиме доступ до інтернету або альтернативні інструменти.

Налаштування конфіденційності

У налаштуваннях (Settings) знайдіть перемикач Chat history and Training та вимкніть його. Після цього ChatGPT не буде використовувати вашу інформацію для свого загального навчання.

Перевірка на використання ШІ

Щоб перевірити роботи учнів на використання ChatGPT, скористайтесь ресурсом GPTZero.

Не використовуйте ШІ для пошуку та досліджень без подальшої перевірки інформації

ChatGPT — не пошуковик, тож не видасть вам факти. Але він дуже впевнено обманює. Ось приклад діалогу з ним:

Яку роботу вчителя виконає ChatGPT? - INFBusiness

Поділитися цією статтею

Источник: www.osvitoria.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *