Шопоголізм: як розпізнати хворобу від захоплення

Шопоголізм: як розпізнати хворобу від захоплення - INFBusiness

Визнання: «Я шопоголік» навряд чи когось збентежить і вже тим більше не стане приводом звернутися до лікаря, хоча часто за ним може ховатися серйозний психічний розлад. Розбираємося, коли пристрасть до покупок перетворюється на залежність, як розпізнати адикцію і боротися з нею, інформує Ukr.Media.

Хвороба або звичка

Хоча про шопоголізм активно заговорили у 21 столітті, його ознаки були помічені набагато раніше. Німецький психіатр Еміль Крепелін і його швейцарський колега Айген Блейлер досліджували цю психологічну особливість ще в кінці 19 століття. Саме вони запропонували медичний термін «оніоманія».

Пройшло більше століття, а лікарі не поспішають визнавати шопоголізм порушенням здоров'я. Тим не менш, це явище обговорюють на психіатричних конференціях, його вивчають, і в цілому все йде до того, що оніоманію визнають розладом. Наприклад, британська група психіатричних закладів охорони здоров'я The Priory додала залежність від покупок до свого списку виліковних станів.

Згідно з дослідженням, яке було опубліковано у 2015 році в американському журналі товариства з вивчення залежностей, один із 20 осіб, які живуть в розвинених країнах, може проявляти компульсивну поведінку при купівлі.

Проблема з визнанням оніоманії психічним розладом в тому, що це соціально прийнятна форма залежності, на відміну від наркоманії або алкоголізму. У нашому суспільстві шопоголізм розцінюють швидше як потішну жіночу звичку, ніж як серйозну психічну проблему. Ця тема часто комедійно обігрується в масовій культурі, що в цілому служить сигналом, що хвилюватися немає про що.

Тим часом наслідки оніоманії можуть бути не менш руйнівними, ніж від інших адикцій: почуття необхідності знову і знову купувати призводить до боргів, проблем у відносинах з родиною і друзями і емоційного виснаження жертви шопоголізму.

Як розпізнати шопоголіка

Імпульсивний шопінг відрізняється від компульсивного. У першому випадку нас підштовхують до купівлі нав'язливі агресивні тригери: красивий мерчендайзинг, вигідні акції та знижки. При компульсивному шопінгу бажання купити щось народжується зсередини. Тому, якщо ви не втрималися і зробили незаплановане придбання, піддавшись принадній маркетинговій пропозиції на кшталт «два за ціною одного» — це ще не залежність.

Коли ми думаємо про придбання чогось нового, в організмі підскакує рівень гормону задоволення — дофаміну. Однак у деяких людей виявляється порушеним баланс між цим станом і самоконтролем.

За словами менеджера програми з боротьби з залежностями в одній з британських лікарень Памели Робертс, будь-яка залежність — це спосіб впоратися з емоціями. Наприклад, якщо ви перевантажені роботою, то можете відчути, що заслуговуєте на задоволення. Покладаючись на покупку, як на найбільш вірне джерело позитивних емоцій, ви перетворюєте бажання «чим себе потішити» в постійну реакцію психіки на стрес.

Є декілька способів розпізнати шопоголізм, як адикцію, а не просто улюблене проведення часу. Сама річ для оніомана не має значення, він прив'язаний до процесу покупки, а не до предметів. Тому у такої людини вдома можуть бути нерозпечатані товари, одяг з етикетками, який жодний раз не наділи, кілька предметів однакового призначення.

Ще один тривожний сигнал — коли людина більшу частину часу проводить на сайтах інтернет-магазинів, розглядаючи товари. Спроба приховати від близьких свої надбання і фінансовий стан — теж одна з рис шопоголізму. Крім того, оніоман може робити раптові невмотивовані подарунки друзям і знайомим, тим самим позбавляючись від накуплених в нападі залежності речей.

Як лікувати шопоголізм

Психолог доктор Кетрін Янссон-Бойд каже, що поки не існує чіткої схеми лікування оніоманії, тому що немає чіткого визначення цього захворювання і загальновизнаних діагностичних критеріїв.

Зазвичай для пацієнтів з шопоголізмом використовують ті ж методи, що і при боротьбі з іншими адикціями — когнітивно-поведінкова або діалектична поведінкова терапії; препарати з інгібіторами зворотного захоплення серотоніну. Щоб зрозуміти, що працює найкраще, необхідні додаткові дослідження.

За словами Янссон-Бойд не так багато людей, які страждають нав'язливою купівельною поведінкою, звертаються за психологічною допомогою. Можливо, причина в тому, що це найчастіше сприймається, як фінансова проблема, а не психічна.

Для боротьби з адикцією доктор спочатку рекомендує визначити свої тригери, спробувати згадати, через що з'явилося нав'язливе бажання купувати. Тоді людина зможе відстежувати стан і виробляти іншу реакцію на тригери.

Серед інших способів впоратися із залежністю: відмовитися від банківських і кредитних карт і використовувати тільки готівку (щоб простіше було відстежувати витрати) і нагадувати собі, що покупка принесе коротку радість, яка не буде тривати довго і не вирішить жодних проблем.

Крім того, важливо, щоб суспільство перестало ставитись до шопоголізму, як до жіночої примхи, а визнало його серйозним розладом. Це буде стимулювати вчених продовжувати дослідження, а жертвам оніоманії — звертатися за допомогою.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *