Як правильно ставити цілі і досягати їх?

Як правильно ставити цілі і досягати їх? - INFBusinessдосягати їх? />

Людське життя без мети можна порівняти з подорожжю, яка не має маршруту. Рух без будь-яких орієнтирів напевно не приведе вас до місця вашої мрії. А все тому, що мрія без плану її реалізації з установкою короткострокових і довгострокових цілей, так і залишиться красивою, але недосяжною картинкою у вашій голові, інформує Ukr.Media.

Тому цілепокладання є важливою наукою, без осягнення якої не вийде досягти успіху в будь-якій із сфер життя. Ми допоможемо розібратися, як навчитися ставити цілі і досягати їх, не витрачаючи свій потенціал даремно.

Чому ставити цілі необхідно

Кожен день ми приймаємо рішення, наслідки яких визначають наше майбутнє. Поставлена перед собою мету формує в голові ідеальну картинку, виходячи з якої ми вже робимо свій вибір. Такий фільтр дозволяє відразу ж відкидати всі непотрібні дії, виконання яких не призведе до досягнення наміченого результату. Якщо ж мети немає, то це схоже на складання пазла, зображення якого ми не знаємо. Діючи навмання, точно не вдасться зібрати гарну картинку.

Ефективність наявності чіткої мети в житті тисячі раз доводилася за допомогою різних досліджень. Одним з найбільш показових є дослідження 1979 року, в процесі якого було проведено опитування серед випускників Гарвардської бізнес-школи. Їх попросили відповісти на таке питання: чи ставлять вони перед собою цілі і чи займаються складанням плану по їх досягненню? Результати опитування виявилися такими:

  • 3% студентів заявили, що мета у них поставлена, записана і вони розробляють план щодо її реалізації;
  • 13% опитуваних подумки намітили собі мету, але не вважали за потрібне її записати;
  • 84% випускників не мали поняття, які цілі вони переслідують за життя.

Наступний етап дослідження проводився вже через 10 років. Ці ж учасники були опитані на предмет їх успіхів у кар'єрі та бізнесі. Результати виявилися вражаючими:

  • 13%, які ставили за мету, але не записували її, заробляли в 2 рази більше тих 84%, які не вважали за потрібне ставити перед собою цілі;
  • 3%, які записували свої цілі і складали плани по їх реалізації, заробляли в 10 разів більше за всіх інших 97% опитаних.

Отримані після закінчення дослідження дані доводять, як важливо не тільки ставити ціль, але і записувати її, а також намічати план дій щодо її здійснення. Саме студентам, які дотримувалися цього правила, вдалося домогтися найкращих фінансових результатів.

Причому грошовою сферою ефективність цілепокладання не обмежується. Такий підхід допоможе в досягненні результату в будь-якій справі.

Намічати цілі потрібно як на довгостроковий, так і короткостроковий період. Поточні завдання можуть не мати глобальних масштабів, тим не менш, їх також необхідно чітко визначати й записувати. Якщо не намітити плани на день, то з великою ймовірністю всі ваші дії будуть визначатися випадковими людьми і обставинами. Висока спокуса витратити вільний час на порожнє проведення часу – телевізор, соціальні мережі і т. п. Щоб почати жити усвідомлено, розглянемо, як правильно ставити цілі і досягати їх за допомогою ретельно спланованих дій.

Алгоритм постановки мети

Крок перший. Сформулюйте мету. Ваша мета повинна бути великою, щоб її досягнення було пов'язане з реалізацією безлічі дрібних завдань. Такий підхід більш ефективний і дає кращу мотивацію, ніж постановка безлічі дрібних цілей.

Крок другий. Далі слід протестувати вашу мету на відповідність критеріям ефективності, що використовуються в науці цілепокладання. Найбільш простий і зрозумілий метод оцінки пропонує система SMART. Критерії закладені вже в самій її назві:

  • Конкретність (specific). Думаючи про вашу мету, ви повинні уявляти інструменти по її досягненню. Наприклад, не «хочу схуднути», а «хочу схуднути на 5 кг».
  • Вимірність (measurable). Мета не повинна бути абстрактною, її слід висловити в будь-яких одиницях вимірювання. У нашому прикладі це кілограми.
  • Досяжність (attainable). Ви не досягнете мети, яка спочатку не відповідає вашим реальним можливостям. Продовжуючи приклад, неможливо скинути 5 кг за три дні, принаймні, безпечним для здоров'я способом. Тому необхідно ставити мету реальну.
  • Актуальність (relevant). Потрібно оцінити мету з точки зору її важливості в даний момент, якщо вона короткострокова, або в майбутньому, якщо вона носить довгостроковий характер. Чи справді вам варто схуднути на 5 кг?
  • Обмеженість по часу (time-bound). Встановлення певного тимчасового періоду для реалізації мети дозволить приступити до неї як можна швидше, а також створить мотивацію для підтримки заданого темпу. Не забуваючи про третій пункт, встановлюємо для мети нашого прикладу термін у 2 місяці. Таке обмеження не дозволить розслабитися, але і не змусить вдаватися до небезпечних для здоров'я заходів.

Крок третій. Задайте собі питання: хто-небудь до мене вже досягав подібних цілей? Цілепокладання передбачає автоматичне включення креативного мислення, після того як курс буде задано. Але набагато раціональніше проаналізувати досвід інших людей, ніж самому повторити всі їх помилки.

Крок четвертий. Вивчіть історії людей, що досягли схожих цілей. Всупереч розхожій думці, той, хто вчиться на чужих помилках, домагається позитивного результату швидше.

Крок п'ятий. На основі вивчених даних складіть власний план дій, в якому будуть враховані саме ваші вихідні умови.

Такий підхід дозволяє використовувати чужі напрацювання і одночасно адаптує їх по відношенню до ваших обставин. В результаті, в процесі реалізації мети ви зіткнетеся з меншою кількістю перешкод.

Що заважає нам реалізовувати цілі

Незважаючи на важливість цілеполагання, воно, на жаль, не є гарантією досягнення успіху. Так що ж заважає людям досягати поставлених цілей?

Процес досягнення мети нагадує запуск ракети в космос. Після того, як ключ запалювання повернутий, ракета деякий час все ще залишається стояти на місці. Потім вона повільно відривається від землі і вже потім різко починає набирати швидкість.

Так само і з досягненням цілей. Спочатку доводиться прикладати масу зусиль, а результату від цього практично немає. Потім, якщо ми продовжуємо наполегливо працювати, з'являються малопомітні зміни в кращу сторону. І тільки після досить тривалого періоду ударної праці ми можемо насолодитися першим серйозним успіхом. А далі-все в точності до навпаки: докладаючи менше зусиль, нам все більше вдається розвивати нашу діяльність.

Проблема абсолютної більшості людей у тому, що вони здаються ще на першому етапі, коли необхідно докладати багато зусиль, не отримуючи при цьому жодних результатів.

Саме в цей період потрібно зробити над собою зусилля і взяти відповідальність за своє життя на себе. Якщо не звинувачувати у своїх проблемах обставини і оточуючих людей, а наполегливо продовжувати рух, вами обов'язково буде досягнуто все, що було задумано.

Для додаткової мотивації на даному етапі можна встановлювати проміжні цілі, які вдасться досить швидко досягти. Ці маленькі перемоги не дозволять вашому ентузіазму згаснути, і ви з більшою ймовірністю доберетеся до перших серйозних результатів.

Тепер ви знаєте, як правильно ставити цілі, тому не варто відкладати цей процес до кращих часів. Чим раніше буде складено план, тим швидше вам вдасться його здійснити, бо з цього часі всі ваші думки будуть спрямовані на пошук потрібних можливостей. У цьому полягає ще один секрет успішних людей.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *