Стереотипи про креативну індустрію: підлітки та IT

Стереотипи про креативну індустрію: підлітки та IT - INFBusiness

«Створення музики? Спочатку отримай нормальну професію», «Малювання на хліб не намастиш», «Творчість — це хобі, а не робота!» Ці та ще сотня стереотипів від батьків та суспільства чують підлітки, що мріють про творчу кар’єру. Це відбиває бажання, ламає мотивацію та може завадити знайти покликанням всього життя. Проте, саме креативні індустрії є джерелом важливих інновацій та відкриттів. Тож чи справді творчі професії є не мають перспектив в Україні? Чи потребують творчі професії «hard skills»? Спробуємо розвіяти найпоширеніші міфи про креативну індустрію.

Що таке «творчі професії»?

«Творча професія — це робота або заняття, пов’язане з творчістю, високим рівнем художнього, естетичного або інтелектуального вияву,» — таке визначення дає нам ChatGpt.:)

В Україні творчі професії складають креативну індустрію, до якої за розпорядженням Кабінету Міністрів України входять: візуальне мистецтво (графіка, живопис, фотографія), аудіовізуальне мистецтво (кіно, анімація, телебачення), аудіальне мистецтво (музика, саунд-арт, радіо), дизайн, архітектура та інш.

Креативність та творчість вживаються часто як синоніми, але вони радше йдуть парою і доповнюють один одного. Креативність не обмежується лише мистецтвом і відповідає за генерацію нового. А творчість — це сам процес реалізації «продукту» креативності.

Наприклад, ви хочете створити анімований мультфільм. Процес генерації ідеї майбутнього мультфільму, придумування захопливого сюжету та харизматичних персонажів — це креативність. Реалізація вашої креативної ідеї, робота над анімацією — це творчість.

Отже, креативність полягає в генерації нової ідеї, тоді як творчість охоплює всі етапи розробки від планування до фізичної реалізації.

Творчі професії у сучасному світі технологій все більше трансформуються та диджиталізуються. На прикладі сфери Game Development зрозуміло, що окрім технічної складової створення ігор, у цій індустрії є потреба у спеціалістах, які є креативними та творчими. Одним із таких напрямків є проєктування віртуальних ігрових просторів, яким займаються VR-дизайнери.

Тинейджерка та студентка Простору інноваційної освіти UA-Teens Поліна Книр спробувала себе у ролі дизайнерки віртуальних світів та створила свій неповторний ігровий простір:

Стереотипи про креативну індустрію: підлітки та IT - INFBusiness

Game Dev level I Polina Knyr

Опанувати професію VR-дизайнера — це лише одна з безлічі різноманітних можливостей, які існують у креативних індустріях, де можна розкрити творчий потенціал.

«На творчій професії грошей не заробиш. Це — безперспективна сфера»

Один із найпоширеніших міфів про кар’єру в креативному секторі — це переконання, що на творчості нічого не заробиш, це — лише хобі, а не повноцінна робота.

Насправді оплата у креативному секторі може бути різноманітною, залежно від рівня умінь, таланту та розуміння попиту на ринку. З розвитком технологій, творчість, креатив та STEM (наука, техніка, інженерія та математика) дедалі більше переплітаються. За даними сайту з пошуку роботи WORK.ua у 2023 році середня заробітна плата працівника творчої професії (на прикладі, ux/3d,web дизайнера) складає 30 000 грн, це сьоме місце серед 20 видів економічної діяльності. У Сполучених Штатах Америки, станом на серпень 2023 року, середня заробітна плата працівника креативного сектору становить 60 154 доларів на рік, тобто за нинішнім курсом становить 185 465 грн на місяць. У Європі, на прикладі Німеччини, середній показник. — 46 536 євро на рік, тобто 155 120 грн на місяць.

Окрім цього, у зв’язку зі зростанням впливу соціальних мереж та глобальної диджиталізації, багато творчих професій мають можливість зайняти свою нішу у сфері створення контенту. Зйомка відео продакшн-студіями для брендів чи компаній стартує від 100 $ (3700 грн) за годину.

Втілення своїх мрій у творчості — це не тільки про художню школу, а й про створення ілюстрацій, анімацій. Прагнення займатись кінематографією — це не тільки режисура, а ще сценарна майстерність, монтаж, створення контенту. Створення музики — це не тільки про музичну школу, це також про саунддизайн, продюсування, звукорежисуру. Молодь має розуміти широкий спектр перспектив та альтернатив у побудові кар’єрних шляхів.

«Творчі професії — не на часі»

Після початку повномасштабного вторгнення питання доцільності опанування творчої професії викликає сумніви. Адже, багато експертів визначають стратегічно важливими секторами: IT-сферу, військово-промисловий комплекс, будівництво, тобто ті сфери, які будуть пов’язані з розбудовою країни. Попри це, мистецтво та творчість насправді є потужним інструментом, потенціал якого суспільство ще не повністю розуміє.

Креативні індустрії впроваджують інновації, які допомагають суспільству вирішити серйозні проблеми: збереження культурної спадщини, вирішення наслідків кліматичних змін, розвиток інтерактивності освіти, посилення української ідентичності на міжнародному ринку.

Наприклад, у Києві функціонує екопроєкт із вертикального озеленення #містоживихстін. Такий проєкт є не лише дизайнерським оздобленням сучасного міста, а й несе природоорієнтоване рішення — адаптація до змін клімату через створення затінку та поліпшення якості повітря.

Творчі професії можуть рятувати життя. Адже, практичні навички в творчій сфері використовуються для привернення уваги до соціально-важливих тем. Так, у Києві мураліст Віталій Відеван створив мурал про тварин на межі вимирання. Студенти-тинейджери Простору інноваційної освіти UA-Teens створили ілюстрації та анімації, щоб допомогти тваринам. Проєкт спільно з благодійною організацією UAnimals має на меті збір коштів на 5 спеціальних аптечок для тварин, які постраждали від непередбачуваних подій під час війни.

Стереотипи про креативну індустрію: підлітки та IT - INFBusiness

Робота Маргарити Єрмольчевої для UAnimals

Креативність у технічних спеціальностях така ж важлива, як і «hard skills» у творчій сфері

Творчість потрібна усюди. Такі правила диктує сучасний ринок праці. Навички творчого підходу потрібні в технічних спеціальностях так само, як і володіння спеціальними hard skills при реалізації мистецького твору. Програмісти не виражають себе як поети чи художники. Але, креативність є необхідним «скілом» при розв’язанні складних проблем. Писати код — це своєрідне мистецтво. Програмісти, як і митці, створюють шедеври, хоча кінцевим результатом їхньої роботи є код.

Є інша сторона медалі, коли тинейджери завдяки своєму захопленню намагаються опанувати творчу професію не розуміючи, які знання потрібні для цього. Наприклад, захоплення електронною музикою переростає в бажання створювати схожі музичні композиції на онлайн платформах, але, це не завжди буває так просто, як очікують того підлітки. В музичній сфері hard skills стосуються конкретних знань та навичок, а саме розуміння програмного забезпечення, необхідного для роботи зі звуком.

Стереотипи про креативну індустрію: підлітки та IT - INFBusiness

Дмитро Гулак, воркшоп лідер Музичного продакшну в UA-Teens

«Музика — це сфера, в якій людина постійно розвивається. Створення музики, написання композиції, робота з ефектами — це все не лише про створення треку, це про створення себе, як особистості і, найголовніше — про саморозвиток та самореалізацію. Музика — це про постійну роботу над собою, про постійне розширення своїх знань і це стосується не лише музичної сфери. Фізичні властивості звуку та вібрацій, математичні патерни, електроніка та робота аналогової апаратури, психологія, маркетинг, історія, культура та багато інших сфер є дотичними до музики. Тому музика — це шлях постійного навчання й самовдосконалення і база для надширокого спектра можливостей. Ба більше — ви ці можливості доповнюєте та створюєте нові.»

Що потрібно вміти, щоб успішно реалізувати себе в творчій професії?

Творчі професії — це не просто хобі, а професія, яка вимагає особливих навичок та знань. Окрім фундаментальних знань, потрібних у відповідній сфері, є ще такі must have складові:

1️⃣

Адаптивність

Творчі професії в сучасному технологічному світі мають бути корисними та актуальними. Важливо опановувати кілька різних напрямків і розширювати свої можливості на ринку праці. В Україні вже існують навчальні заклади, які базуються на індивідуальному навчанні та поєднанні різних сучасних напрямків. Так, навчання у Просторі інноваційної освіти UA-Teens відбувається одразу за трьома напрямками, студенти опановують навички з різних галузей креативних індустрій. Це дозволяє їм бути більш адаптивними та готовими до викликів сучасного ринку праці.

2️⃣

«Правило «10 000 годин»

Успішні представники творчих професій постійно розвивають свої знання та навички. Особливе місце в навчанні творчій професії посідає практика, яка дозволяє удосконалити наявні навички та здобути нові. Важливо, щоб на шляху здобуття цих нових знань був поруч наставник (практик у своїй сфері), вчитель, який сприяє професійному зростанню, ділячись досвідом та надаючи зворотний зв’язок.

3️⃣

Soft-skills

Окрім технічних навичок, успішні творчі професіонали також розвивають міжособистісні навички: комунікація, емоційний інтелект, соціальний вплив, гнучкість, креативність. Усе це допомагає їм ефективно реалізовувати свій творчий потенціал.

4️⃣

Самодисципліна

Творчість потребує не лише креативності, а й тайм менеджменту та ретельного фокусування. Дотримання графіку, вчасна здача проєктів та висока якість роботи є ключовими аспектами, які допомагають досягти визнання в творчій галузі та побудувати успішну кар’єру в креативних індустріях.

Замість висновків

Креативний сектор — це динамічна та захоплива сфера, яка дає безліч можливостей для реалізації талановитих та амбітних людей. А стереотипи про творчі професії давно застаріли та не повинні зупиняти молодь у втіленні їхніх сміливих креативних ідей.

Поділитися цією статтею

Источник: www.osvitoria.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *