Соцмережі та діти: ризики та правила безпеки

Соцмережі та діти: ризики та правила безпеки - INFBusiness

Unsplash by Emily Wade

Соцмережі стали невіддільною частиною життя наших дітей. Те, що спочатку здавалося зручним способом комунікації та обміну інформацією, поступилося місцем серйозним проблемам. Третина опитаних дітей каже, що їм значно легше бути собою в онлайні, ніж в офлайні. Від 16 % до 29 % дітей кажуть, що їм простіше щось говорити або писати в інтернеті, ніж наживо. Які позитивні та негативні сторони соцмереж та як безпечно ними користуватись соціальними мережами? Досліджуємо тему разом з ГО #stop_sexтинг у партнерстві з Ресурсним Центром Недержавних Організацій, за фінансової підтримки Українського Гуманітарного Фонду. Склали для вас батьківський гайд.

Які переваги використання соцмереж?

Якщо соціальні мережі використовувати під наглядом і відповідально, вони можуть стати чудовим інструментом для молоді.

Соціальні мережі можуть:

допомогти дітям покращити комунікаційні навички та спілкуватися з друзями та родиною, особливо якщо вони живуть далеко один від одного;

давати можливість отримувати доступ до різноманітного освітнього контенту (від відео до навчальних посібників);

дати можливість демонструвати свої таланти та інтереси (наприклад, мистецтво, музика, танці, рукоділля), що може допомогти їм визначитися із кар’єрним шляхом;

допомогти дітям отримати миттєву або більш доступну підтримку, коли вони сумні, тривожні або переживають важкі часи.

Соцмережі та діти: ризики та правила безпеки - INFBusiness

Які є мінуси у використанні соцмереж дітьми?

Дедалі більше досліджень показують, що використання смартфонів і соціальних мереж може посилювати розвиток психічних розладів (включаючи депресію) та провокувати іншу шкідливу поведінку у молодих людей.

Деякі з недоліків онлайн-платформ і спільнот соціальних медіа включають:

Кібербулінг

Діти можуть стати об’єктами кібербулінгу: переслідування, залякування, поширення негативного, шкідливого чи неправдивого контенту про дитину на цифрових платформах.

Невідповідний контент

Діти можуть наражатися на невідповідний їхньому віку або відвертий контент у соціальних мережах, який може завдати серйозної шкоди їхньому емоційному та психологічному добробуту. Це може бути порнографічний контент, секстинг, сексторшен. Деякі діти навмисне вказують старший вік, щоб отримати доступ до певних сайтів і платформ в інтернеті.

Онлайн-грумінг

Це процес комунікації із дитиною в інтернеті, під час якого злочинці налагоджують довірливі стосунки із дитиною з метою сексуального насильства над нею у реальному житті чи онлайн: змушують дітей виконувати певні сексуальні дії перед камерою. Злочинці свідомо будують своє спілкування із дитиною таким чином, щоб викликати в неї довіру, показати що дитина цінна та унікальна. Вони можуть прикидатися однолітками дитини, пропонувати роботу моделлю, дарувати подарунки. Згідно з міжнародними експериментами, щонайменше за 18 хвилин злочинець може отримати інтимні фото від дитини.

На зв’язку 24/7

Надмірне використання соціальних медіа може призвести до проблем із поведінкою, вплинути на режим сну. Це особливо часто зустрічається у дітей, які грають в онлайн-ігри.

Незадоволеність собою

В інтернеті часто демонструють нереалістичне зображення життя. Дослідження показують: використання соцмереж може призвести до незадоволеності своїм тілом, проблем із травленням, низької самооцінки, особливо серед дівчат-підлітків.

Конфіденційність

Діти можуть не повністю розуміти наслідки поширення особистої інформації в інтернеті, що може призвести до порушення конфіденційності, крадіжки особистих даних або експлуатації. Багато дітей можуть публікувати щось зі своїм справжнім іменем, фото, місцеперебування та іншою особистою інформацією, що робить їх легкою мішенню для злочинців.

Шкода для репутації

Усе, що потрапляє в інтернет, залишається в інтернеті. Як правило, те, що написане та опубліковане, не можна повністю видалити, навіть якщо ви думаєте, що ви це зробили. Це може завдати шкоди репутації дитини зараз і в майбутньому.

Скільки часу онлайн можуть проводити діти?

Згідно з інформацією науковців, рекомендації щодо часу для дітей перед екраном такі:

  • Дітям до 2 років не можна проводити час перед екранами.
  • Дітям від 2 до 5 років — не більше 1 години на день.
  • Дітям від 5 до 17 років — не більше 2 годин на день, не враховуючи шкільні заняття.

Останні дослідження показують, що підлітки, які проводять понад 3 години на день у соціальних мережах, частіше відчувають симптоми депресії та тривоги.

Як безпечно користуватися соціальними мережами?

Щоб зменшити потенційну шкоду, батьки повинні навчати дітей відповідальної поведінки в інтернеті та потенційним ризикам. Що може допомогти батькам: чіткі правила та вказівки щодо користування соціальними мережами, використання батьківського контролю та налаштувань конфіденційності. Як зробити це просто та швидко — скористатися спеціальними гайдами для батьків: про батьківські контролі, налаштування Instagram, TikTok, відеоплатформ, персонального комп’ютера, месенджерів, ігрових консолей та багато іншого.

Соцмережі та діти: ризики та правила безпеки - INFBusiness

Соцмережі та діти: ризики та правила безпеки - INFBusiness

Соцмережі та діти: ризики та правила безпеки - INFBusiness

Соцмережі та діти: ризики та правила безпеки - INFBusiness

Соцмережі та діти: ризики та правила безпеки - INFBusiness

Соцмережі та діти: ризики та правила безпеки - INFBusiness

Соцмережі та діти: ризики та правила безпеки - INFBusiness

Крім того, регулярні розмови з дітьми про безпеку в інтернеті є необхідними для формування корисних навичок із використання інтернету та соцмереж.

Про що саме розмовляти з дітьми:

як розрізняти надійні та ненадійні джерела інформації та як налаштувати конфіденційність;

про те, що не можна ділитися паролями власних акаунтів та не варто дружити з незнайомцями в соцмережах;

важливість захисту своєї особистої інформації: використовувати правило Білборда — двічі подумати, перш ніж публікувати або надсилати будь-який контент;

про важливість шанобливого ставлення до інших в інтернеті, наприклад, заохочуйте свою дитину залишати позитивні коментарі;

те, що діти бачать в інтернеті, не завжди відповідає дійсності;

що робити, якщо люди просять надати особисту інформацію, ображають в інтернеті, публікують незручні фотографії.

Де отримати підтримку?

1

Телефонуйте 1545 (далі обирай 3) — урядова консультаційна лінія з питань безпеки дітей в інтернеті. Отримати консультацію може кожен, хто цікавиться питаннями захищеності дитини в інтернеті. Консультанти лінії працюють цілодобово та безплатно.

2

Психологічна лінія підтримки від #stop_sexтинг — конфіденційні консультації дітей, які постраждали в інтернеті або батьків. Для запису потрібно заповнити форму: https://stop-sexting.in.ua/adult/psykholoh/

3

Портал IWF — це інтернет-портал повідомлень про матеріали, що зображують сексуальне насильство над дітьми. Портал працює як лінія звітування: знаходячись в Україні, ви можете повідомити про контент сексуального насильства над дітьми, який ви виявили в інтернеті. Повідомити про небажаний контент можна тут https://stop-sexting.in.ua/adult/povidomyty/

4

Інформацію про прикмети, причини, наслідки, порядок дій та попередження щодо різних ризиків для дитини в інтернеті можна отримати в новому чат-боті @online_kids_bot для батьків, старших братів та сестер та спеціалістів, що працюють із дітьми.

Про #stop_sexтинг:

#stop_sexтинг — найбільша в Україні громадська організація про захист дітей в інтернеті. Отримала премію Глобального договору ООН та загалом навчила більше ніж 800 000 дітей та батьків. В межах інформаційної кампанії торкнулася мільйонів українських родин, а також створила першу в країні консультаційну лінію щодо безпеки дітей в інтернеті 1545(далі 3) та психологічну лінію підтримки для дітей та батьків на тему онлайн-ризиків на сайті.

Посилання на #stop_sexтинг

Сайт для дорослих: https://stop-sexting.in.ua/adult/

Сайт для дітей: https://stop-sexting.in.ua

Instagram https://www.instagram.com/stopsexting.ua/

Facebook: https://www.facebook.com/stopsextingua/

YouTube: https://www.youtube.com/StopSextingUkraine

TikTok для дітей: https://www.tiktok.com/@stopsexting

TikTok для дорослих: https://www.tiktok.com/@stopsexting.ua/forparent

Telegram:https://t.me/stopsexting_ua

Поділитися цією статтею

Источник: www.osvitoria.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *