Читання з розумінням: 12 рівнів запитань

Читання з розумінням: 12 рівнів запитань - INFBusiness

  Усвідомлене читання — одна з головних навичок, які потрібні кожній дитині. Адже навички читання впливають на успішність та ефективність навчання з усіх предметів. Як розвивати у дітей читання з розумінням? Ми зібрали приклади завдань та запитань із міжнародного дослідження PIRLS, яке перевіряє читацьку комптентність у 10-річних дітей різних країн світу. У матеріалі також знайдете запитання, які допоможуть розвивати усвідомлене читання у дітей. 

Як використовувати методику з тестування PIRLS?

     PIRLS — найбільш авторитетне міжнародне дослідження, що перевіряє навичку усвідомленого читання у 10-річних дітей у різних країнах світу. Запитання із тестів PIRLS можна використовувати і для регулярних занять із дитиною на уроках або вдома. З цією методикою ви крок за кроком будете поглиблювати розуміння юних читачів сенсу, контексту та прихованих підтекстів прочитаного.

     Проте спершу зауваги до тих, хто використає методику (батьки, вчителі):

1

Слід створити позитивну атмосферу, щоб дитина не боялась помилитися. Це має бути не іспит, а цікаве для дитини розслідування та випробування сил.

2

Не поспішайте. На запитання якого рівня школяр дав правильну відповідь? Як у комп’ютерній грі, наступного разу завдання — дуже поступово піднятися на наступний level.

3

Текст має бути до снаги: ані занадто простий, ані занадто складний для конкретної дитини.

Яким має бути розмір тексту?

     🔸 Легкий текст для учнів 3-4 класів — 300-500 слів, із простою структурою речень, містить повсякденну лексику. Там простий опис персонажів та чітко сформульовані настанови, висновки.

     🔸 Середньої складності текст містить 500 -700 слів, мова образна, містить рідковживану лексику, терміни.

     🔸 Складні тексти — від 700 слів. У таких історіях є несподівані повороти сюжету, кілька шарів контексту, амбівалентні персонажі зі складними характерами та прихованими мотивами, абстрактні ідеї. Інформацію подекуди треба знаходити не в тексті, а в ілюстраціях, інфографіці. Не кожен текст потрібного розміру підходить: оберіть такий, щоб юному читачеві потрібно було враховувати контекст. Сенс має відрізнятися від суми фактів.

Приклад тексту середнього рівня (з PIRLS 2021) (скорочено)

Історія «Порожній горщечок»

     Ось приклад тексту із завдань PIRLS:

     «Імператор Китаю оголосив конкурс, щоб визначити наступного спадкоємця престолу. Він був старим та не мав дітей. Оскільки він любив рослини, він вирішив, що всі діти, які хочуть стати імператором, можуть прийти до палацу та отримати одну імператорську насінину. Будь-яка дитина, яка зможе виростити найкращу рослину за пів року, стане переможцем конкурсу та наступним імператором.

     Натовп дітей, що сподівалися перемогти, прийшли до палацу. Кожна дитина повернулася додому, отримавши одну дорогоцінну можливість. Серед них був хлопчик Джун. Його вже називали кращим садівником у селі. Сусіди полюбляли дині, кабачки та горошок з його саду. Вдома Джун виніс гарний вазон. Він поклав на дно великі камінці. На них встановив менші. Поверх них наповнив решту горщика чорноземом. Потім він зробив ямку приблизно один дюйм глибиною. Поклав королівське насіння в отвір і посипав зверху землею. Протягом наступних кількох днів Джун щодня поливав свій горщик. По всьому Китаю хлопчики робили те саме. Кожен уважно дивився на свій горщик. Коли з’явиться перший зелений листочок?»

     Надалі у тексті розповідається про те, як у всіх інших дітей з’явилися паростки, окрім Джуна. Хлопчик тричі пересадив насінину, додав добриво (зробив його з сушеної риби), але це не допомогло. Інші діти сміялися над ним.

     За шість місяців настав день, коли імператор мав оцінити рослини. Всі пішли зі своїми рослинами до палацу. Батьки порадили Джуну, над яким усі сміялися, все ж принести порожній горщик імператорові.  У палаці імператор дивився на кожну рослину. Коли він підійшов до Джуна, він насупився і спитав, чом горщик порожній. Хлопчик розповів, як дбав про насінину, і що йому соромно.

     Імператор сказав так, аби всі почули:

     — Немає жодного способу, щоб щось виросло з насіння, яке ми роздали, бо воно зварене! 

     І він посміхнувся до Джуна.

Запитання дванадцяти рівнів глибини

     Ось запитання 12 рівнів: від простих, що передбачають відтворення дитиною прочитаного, до складніших, де треба порівнювати, розуміти багатозначні слова, художні образи та метафори в тексті. 

1

Знаходження слів та фраз. Знайти, що сказав імператор, коли насупився. Знайти в тексті, що відчував герой. Знайти антоніми, синоніми, рідковживані слова.

2

Запитання на відтворення сюжетної лінії. «Навіщо проводилися змагання?» «Хто їх проводив?» Урізноманітнюють питання з варіантами відповідей або відкриті. Якщо варіанти наближені до сюжету, реалістичні, рівень такого питання вищий. Адже дітям у цьому віці часто простіше механічно відтворити по пам’яті, ніж обирати зі схожих фраз («Обирали майбутнього короля Китаю», «Обирали помічника імператора».

3

Запитання, при яких ілюстрація є хибною підказкою. Наприклад, вказують на зображення квітки та запитують, що сталося з рослиною. Учень, який звик орієнтуватися на ілюстрації, скаже, що вона розквітла. Також пропонують «спокусливий» варіант для тих, хто пам’ятає, що рослини не було: Джун неправильно доглядав за рослиною. Хоча справжня відповідь: хлопчик дбайливо доглядав за нею.

4

Запитання, при яких необхідно обрати правильний синонім або близькі варіанти (без перечитування). «Що Джун відчував, коли йшов до імператора?» «Безнадія, пригнічення, провина, каяття» — неправильні варіанти. Слід обрати «сором»

5

Запитання на відтворення фактажу. Уточнення моментів, які не мають ключової ролі у сюжеті. Наприклад: «Яке добриво поклав Джун?», «Скільки разів пересадив рослину?»

6

Запитання з перенесення інформації в образний ряд. Наприклад, «З шести горщиків знайдіть той, що належить Джуну». Дитина може не розуміти, як це зробити. Але у тексті є опис, у якому порядку він клав камінці різних розмірів, закопав насінину по центру та на дюйм нижче від поверхні.

7

Пошук доказів до тез. Що доводить, що Джун був гарним садівником? (сусіди любили його овочі).

8

Запитання, відповіді на які не містяться в тексті. Але факти підводять до очевидного висновку. Втім, слід тримати в пам’яті текст із фіналом: «Чому проросло насіння в горщиках інших дітей?» «Бо вони збрехали». «Чому наприкінці імператор посміхнувся Джуну?» «Бо той був чесним». «Хто буде нащадком престолу?» «Джун». «Навіщо зварили насіння?» «Щоб перевірити чесність дітей». 

9

Запитання на розуміння багатозначності слів, прислів’їв. «Чому насінину називали дорогоцінним шансом?» Відповіді, що базуються на прямому значенні слова, не правильні. «Бо воно дорого коштувало», «Бо з нього мала вирости рідкісна дорога рослина». Читач має усвідомити, що дорогоцінним є шанс стати імператором.

10

Запитання на приховану мотивацію героїв. «Чому імператор насупився, коли вперше побачив горщик Джуна?». Імператор знає, що нічого не могло вирости, але удає роздратування. Він випробовує хлопчика, приховує справжні почуття. Юний читач має зрозуміти причини дій імператора, про які у тексті немає ані слова.

11

Запитання на узагальнення прочитаного, синтез. «Що цінував у людях імператор?»

12

Запитання, які запускають рефлексію. У цьому випадку будь-яка відповідь правильна, важливим є хід думок дитини. «Як би ти сам обирав нащадка престолу?», «Чи чесності достатньо, аби очолити країну? Якщо ні, що і як би ти ще перевірив?»

Поділитися цією статтею

Источник: www.osvitoria.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *